facebook
Beşik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beşik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeğinize uygun beşik seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Beşik seçiminde kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli özellikleri ve gereksinimleri paylaşacağımız rehber makalemiz doğru beşik seçmenizi sağlayacaktır. Birçok farklı beşik modeli ve tasarımı bulunmaktadır. Kalitesine göre de onlarca farklı model kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Peki beşik satın alırken doğru kararlar vermenizi sağlayan etmenler nelerdir? İşte bebeğinizin konforlu ve sağlıklı bir uyku çekerken, evinizin ve bebek odasının dekorasyonuna uyum sağlayacak beşik seçim önerileri..

Doğru Ölçülerde Olmalı

Tercih edeceğiniz beşik modelinin doğru ve standart ölçülerde olması oldukça önemlidir. Bir bebek beşiğinin ne çok ufak ne de çok büyük olmasının sağladığı zararlar bulunmaktadır. Ufak bir bebek beşiği bebeğinizin dar alanda yatmasına ve rahatsız olmasına sebebiyet verirken geniş ölçülerde beşik modelleri de gereğinden fazla yer kaplayarak odada boşu boşuna yer kaplayacaktır.

Ölçü denildiğinde sadece beşiğin boyu değil, beşiğin derinliği de akıllara gelmelidir. Bebeği uyuttuktan sonra beşiğe yatırmak ya da bebeği beşikten alırken hem anne babaların zorlanmaması hem de bebeğin rahatsız olmaması için beşiğin derinliği haddinden fazla olmamalıdır. Ancak bu ayar o kadar ince ve önemli bir ayardır ki bebek beşiğinin derinliği yetersiz tutulursa, hareketlenmeye başlandığı dönemlerde beşikten atlayabilme ve düşebilme vakaları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Komik ve eğlenceli videolara konu olan bebeğin beşikten kendi çabasıyla inmesi, kimi zaman kazalarla ve bebeğin beşikten düşmesine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple doğru ölçülerde olmasının önemli olması nedeniyle dikkat edilmesi gereken başlıklardan ilkine ölçüleri yer vermek istedik.

Doğru Beşik Konforlu Beşiktir

Doğru beşiğin direkt olarak karşılığı nedir derseniz birçok madde saymamız gerekir ancak ana başlıklardan birisi konforlu bir kullanım sunması olacaktır. Konfordan kastımız sadece bebeğin rahat bir yatakta uyuması değil, ölçüleri ile konfor sunarken, temizlik ve bakımı ile de kolay çıkartılabilir yatak yapısı, ergonomik yapısı, bol gözlü ve çekmeceli yapısı ile bebeğin temel ihtiyaçlarına kolay erişebilecek alanlar sunması gibi özelliklerdir.

Konfor ile birlikte tercih edeceğiniz beşik modelinin sağlam, dayanıklı ve kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteden kastımız kanserojen madde içermeyen boyalar, cila ve plastik maddelerin içermeyeceği bir yapıda olması gerekmektedir. Gözle göremediğimiz ancak uzun vade de kalıcı hasarlar açabilecek kanserojen maddelerin kullanılmadığı bu mobilyaları tercih etmek oldukça önemli olacaktır. Bu sebeple tercih edeceğiniz beşiğin üretiminde kullanılan malzemeleri öğrenmeniz en doğal hakkınız olacaktır.

İşlevsel Bir Beşik

Gözünüzden sakındığınız bebeğinizin beşiğini seçerken birçok model arasında kararsız kalmanız oldukça doğal bir süreç olacaktır. Ancak işlevsel bir beşik modeli seçerek hem siz hem de bebeğinizin rahat ve konforlu bir kullanım imkânı sağlayabilirsiniz. İşlevsellikten kastımız nedir? Sorusunun yanıtını ise, çok gözlü yapı, istenildiğinde sallanabilen sistemi, kolay taşınabilir özelliği olmasının yanında, bebeğinizin yatarken oyalanmasını sağlayacak tepe oyuncaklılarının bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte beşiğin üzerine cibinlik tülü asabilmek için imkân veren tasarım ve aparatların da düşünülmüş olması gerekmektedir.

Bir beşik alacakken beşiğin bebeğinizin güvenliğini düşünmesi gerekirken konforunu da unutmaması gerekmektekdir. Ancak tüm bunlar yetmeyip, yaşam alanınıza dekoratif olarak uyum sağlaması ve işlevselliği ile ebeveynleri mutlu eden bir yapıda sunulması gerekmektedir. Her ne kadar da olsa bebeğiniz bu beşik ile 3-4 yıl birlikte olacak ve onun yatağı olacak. Bu sebeple seçeceğiniz beşiği doğru seçmek en elzem konuların başında gelmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Evlerde en çok kullanılan renkler ve renk tonları nelerdir? Dekorasyonu oluştururken, tasarımlar ile birlikte aynı önem derecesine...
Devamı
Yuva kurmaya hazırlanan çiftler, ev ihtiyaçlarının listesini hazırlıyor. Bu listeye ilaç gibi gelecek düğün paketleri tüm çiftleri...
Devamı
Ev hediyesi önerileri, en çok merak uyandıran ve insanların, seçmekte zorlandıkları konuların başında gelmektedir. Ev hediyesi nas...
Devamı
Rustik koltukların özelliklerini keşfedin. Yaşam alanlarının dizayn edilmesinde birbirinden farklı dekorasyon fikirleri bulunmakta...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ