facebook
Yeni Nesil Evlerde Monokrom Kullanımı

Yeni Nesil Evlerde Monokrom Kullanımı

Yeni dekorasyon tarzlarını yaşam alanlarınızda uygulamak istiyorsanız monokrom dekorasyon ilginizi çekebilir. Mobilyalarınızı monokrom tarzına uygun seçebilir ve dekorasyonunuzu bu yönde oluşturabilirsiniz. Yeni ve ilgi çekici bir dekorasyon tarzı olan monokrom dekorasyon tarzını yaşam alanlarına uygulamak için öncelikle monokrom tarz nedir sorusunu yanıtlamamız gerekiyor. Monokrom tarz farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre, “resim çizmek, tasarım ve fotoğraflamak anlamına gelmektedir.” Eski Yunan dilinde mono kelimesinden türetilen monokrom tek renk ve renk tonlarından oluşturulan cisim ya da tasarımdır. Monokrom tarz resimlerde, kıyafet modasında ve ev dekorasyonunda kullanım için elverişlidir. Monokrom dekorasyona daha geniş çerçeveden baktığımız da aslında tek renk ve renk tonlarının uyum içerisinde kullanılmasının yanında, zıt renkler de tercih edilebilmektedir. Örneğin siyah ve beyaz bu dekorasyonda en çok tercih edilen iki zıt renk olarak karşımıza çıkıyor. Monokromun ne olduğunu anladıysak yaşam alanlarımıza bu dekorasyon tarzını nasıl uyarlayacağımıza değinmemiz gerekiyor.

Monokrom Dekorasyonu Mobilyalarınızla Oluşturun

Monokrom dekorasyonu mobilyalarınızın tasarımı, yapısı ve renkleri ile yaşam alanlarınızda oluşturabilirsiniz. Ancak hangi mobilyalar diye sorabilirsiniz. Yaşam alanlarınızda tercih ettiğiniz her mobilya ve dekorasyon ürünü genel çerçeveden bakıldığında bir bütünü oluşturduğu için eşsiz bir uyumu sağlaması adına tüm eşyalarınızda bu algıyı destekleyecek seçimler yapmanız gerekmektedir. Salonunuzda kullanmak için seçeceğiniz bir zigon sehpa da ya da salonunuzda dinlenirken ayaklarınızı uzattığınız pufunuzun da bu konsepti destekleyecek tarzda olması gerekmektedir. Bu sebeple evinizde ya renk ve o rengin tonları hâkim olacak, ya da iki zıt renk hâkim olacak.

Aynı renk tonlarına hakim mobilya ve dekorasyonu ürünlerini seçerek monokrom dekorasyon tarzı oluşturmak istiyorsanız yaşam alanınıza dahil ettiğiniz tüm eşyalarınızın aynı rengin tonları olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yerde kullandığınız halınız, pencerelerinizde tercih ettiğiniz perdeniz, koltuk takımınız, televizyon üniteniz, yemek odası takımınız hatta tüm yaşam alanlarında aynı bütünlüğü sağlamak adına yatak odası mobilyalarınız, mutfak eşyalarınız ve banyo mobilyalarınızı da dekorasyona dahil edebilirsiniz. Ancak aynı rengin farklı tonlarını her yerde görmek sıkıcı bir hal alabilir. Bu sebeple yaşam alanlarında biraz hareketlilik olması ve sıkıcı bir konsept oluşturmamak için zıt renkli bir konsept oluşturulabilir.

Zıt renk tonlarına hakim mobilya dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız hangi mobilyaların birbirlerinin zıtı olacağı sorusu aklınızı kurcalayacaktır. Bu soruyu yanıtlamadan önce hangi iki zıt rengi seçeceğinize karar vermek ve mobilyalarınızı da buna göre seçmeniz gerekmektedir. Örneğin siyah ve beyaz renklerini iki zıt renk olarak seçtiğinizi varsayarsak sizlere hangi mobilyaların birbirlerinin zıtı olması gerektiğini paylaşalım.

Beyaz rengi koltuk takımında tercih etmek istiyorsanız koltuk takımının hemen karşısında yer alacak olan televizyon ünitesi, kütüphane ve orta sehpa gibi mobilyaların siyah renkte olması gerekmektedir. Yemek odası takımının masası beyaz ise sandalyelerinin aynı modelde ancak siyah renkli ya da tam tersi olarak kombinlenmesi gerekmektedir. Avizenizi beyaz renkli seçiyorsanız halınızı siyah renkli olarak seçmeli, kapılarınızı beyaz renk tercih ediyorsanız duvar boyanız siyah ya da siyaha yakın koyu renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Örneğin füme renk tonlarını tercih edebilirsiniz.

Monokrom dekorasyonu oluştururken yaşam alanlarınızda tercih ettiğiniz zıt renkli mobilyaların birbirleriyle iç içe olması oldukça önemlidir. Yaşam alanınızda bir alan sadece beyaz bir alan sadece siyah olacak şekilde değil, beyaz ve siyahı temsil eden mobilyaların birbirlerini tamamlayan nesneler olmasına dikkat etmelisiniz. Yemek masası ve sandalyelerinin sağladığı gibi.

Bir önceki yazımız olan Doğru Portmanto Seçimi Nasıl Olmalıdır adlı makelimizi keşfetmek ve incelemek için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Chester koltuk modelleri, rahat mıdır? Evet bir çok kullanıcı tarafından, tarafımıza yönetlilen ve kullanıcılar tarafından merak k...
Devamı
Sadeliğin günümüzdeki en etkili karşılığı minimalist dekorasyon anlayışı! Son yıllarda minimalist koltuk takımları, sade yatak oda...
Devamı
Evinize ve yaşam alanlarınıza hareket katacak aksesuar modellerini keşfetmelisiniz. Tasarımı ile sizleri ve konuklarınızı büyüleye...
Devamı
Küçük evlerin dekorasyonunda seçilecek koltuk takımı modelleri nasıl olmalıdır? Küçük yaşam alanlarına seçilecek mobilyaların özel...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ