facebook
Stil Sahibi Evlerde Ayna Seçiminin Önemi

Stil Sahibi Evlerde Ayna Seçiminin Önemi

Modern oturma odaları, şık salon grupları ya da dikkat çeken banyo mobilyaları! Hangisinden bahsedecek olursak olalım, her biri ortak bir paydada buluşuyor. Her birinin şıklığı bu alanlarda kullanılan aynı eşyayla tamamlanıyor! Evet, doğru tahmin ettiniz! Stil sahibi evlerin olmazsa olmalarından olan yegâne üründen bahsediyoruz! Dekoratif ayna modelleri!

Evlerde işlevselliklerinin yanında, şıklıklarıyla da öne çıkan dekoratif aynalar, geçmişten bugüne dek kullanılan vazgeçilmez aksesuarlar. Evin her köşesinde karşımıza çıkıyor ve bulundukları yaşam alanlarına estetik bir duruş kazandırıyorlar. Salonda, oturma odasında, mutfakta, banyoda ya da koridorda kendisine yer edinmiş tasarım aynalar görmek mümkün. Aynı zamanda özel dizayn aynalar yaşam alanlarının olduğundan daha geniş ve ferah görünmesine de katkıda bulunuyorlar. Bu nedenle de hemen her evde tercih ediliyorlar.

Doğru Aynayı Seçebilmek Hangi Ayrıntılara Dikkat Etmek Gerekiyor?

Bazı aynalar tek parça halinde, kimileri klasik ve nostaljik bir atmosferde, kimileri daha modern çizgilerde dolaşıyor. Bazen varaklı aynaların ihtişamı bazen de parçalı ayna modellerinin canlılığı bizi içine çekip, tercihlerimizi belirliyor.

Evinizde minimal bir dekorasyon anlayışını benimsemiş olabilirsiniz yahut tercih hakkınızı pop-art tarzının eğlenceli dünyasından yana da kullanmış olabilirsiniz. Aynalar söz konusu olduğu zaman önemli olan hangi tarzı benimsemiş olursanız olun aynalara mutlaka yer vereceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerektiği. Çünkü öyle ya da böyle aynalar bir şekilde evlerimizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

Peki, dekoratif aynalar neye göre seçilmeli? Hangi kıstaslar mutlaka göz önünde bulundurulmalı? Doğru aynayı seçebilmek için hangi ayrıntılara dikkat etmek gerekli?

Doğru Aynayı Seçebilmek İçin İpuçları

Öncelikle dekoratif aynalar arasından seçim yapmadan evvel, evinizin ayna asmak istediğiniz alanının ne kadar ışık alıp almadığını kontrol edin. Eğer yeterli ışık almadığını düşünüyorsanız, hem ayna sayısını artırabilir hem de aynanın boyutunun ne olacağına daha doğru bir değerlendirme sonucunda karar verebilirsiniz.

Yeterli ışık bulunmayan alanlarda kaplama biçiminde tasarlanmış, boydan boya yayılan büyük bir ayna kullanabilirsiniz. Bu denli büyük bir aynaya yer açmak istemiyorsanız, ortamdaki ayna sayısını artırma yoluna gidebilirsiniz. Aynı zamanda küçük ışıltılar yaratmak için sevdiğiniz bir obje şeklinde kesilmiş özel dizayn aynalar yaptırabilir ve bunları duvarlarınıza asarak hareketli bir atmosfer oluşturabilirsiniz. 

Modern salon takımları yanında, salonlara şıklık katan modern sehpalardan seçtiyseniz; benzer şekilde küçük ışıltılar oluşturmak için sehpanızın köşelerini ayna ile kaplatabilirsiniz.

Aynaların Ferahlatıcı Etkisinden Yararlanın

Eğer salonunuzun, oturma odanızın yahut holün dar olduğunu düşünüyorsanız, buralarda mutlaka ayna kullanmalısınız. Böylece hem aynaların iç açıcı, ferahlatan etkisinden yararlanabilir hem de bu alanların daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlarla beraber elbette evinize hakim olan genel dekorasyonu muhakkak göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü dekoratif aynalar tek başlarına o kadar etkililer ki, kimi zaman yanıltıcı seçimler yapmanıza neden olabilirler.

Bu yüzden aynaların büyüleyici etkisine kapılmadan önce, o aynanın kendi güzelliğinin yanında, evinizde yaratacağı etki ve mobilyalarınızla sağlayacağı uyumu da düşünmek zorundasınız.

Varaklı bir aynayı, minimal şık salon grupları ile yan yana getirmemelisiniz. Aynı şekilde modern kesimleri olan parçalı bir aynayı da ihtişamlı, ahşap ve klasik bir oturma grubunun bulunduğu salona asmamalısınız. Zaten buna benzer bir şey yaptığınızda o ayna bulunduğu yerde eğreti duracağından, adeta size oraya ait olmadığını fısıldayacaktır. Dolayısıyla aynaların sesine kulak vermeli ve evinizin kimliğine en uygun aynayı seçebilmeniz için gerekli olan ince hassasiyeti göstermelisiniz. Ancak böylesi birözen ile hareket ederseniz, evinize en uygun aynayı bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İkiz Bebek Odası Dizayn Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? adlı blog makalemizi okumak ve keşfetmek için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dresuarlar tercih etmek isteyen kullanıcılar, dresuarların özelliklerini ve dresuarların nerelerde, hangi alanlarda kullanıldıklar...
Devamı
L koltuklar ve köşe koltuklar salonlarda, oturma odalarında ve ev dışındaki pek çok alanda kullanılması tercih edilen koltuk model...
Devamı
Genç odalarında en önemli mobilyaların başında çalışma masaları gelmektedir. Gençlerin odasında ders çalışması, bilgisayar da araş...
Devamı
Salon avizelerinin özellikleri nelerdir? Salonlara avize seçimi yapmak isteyen kullanıcılar özenerek hazırladığı dekorasyonu ile u...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ