facebook
Ofisinizde Pozitif Enerji Yaratacak Feng Shui Öğretileri

Ofisinizde Pozitif Enerji Yaratacak Feng Shui Öğretileri

Ofis mobilyaları seçilirken pek çok değişken göz önünde bulunduruluyor. Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerin, şık, rahat ve fonksiyonel olması bu değişkenlerin başında geliyor. Ayrıca ofis dekorasyonu söz konusu olunca mobilyalarımızın tek tek ve bir aradayken oluşturduğu enerji ve uyum da önemseniyor. Bu uyumla birlikte hem çalışma motivasyonumuzun artması hem de iş verimimizin maksimum düzeye çıkarılması hedefleniyor. Bunu gerçekleştirmek içinse, kimi zaman modern çağın en büyük zenginliklerinden olan kadim geleneklere başvurmak gerekiyor.

Uzak Doğu’nun bereketli atmosferinde doğup dünyaya yayılan Feng Shui ise öğretileri ve diğer geleneklere kıyasla daha önde olmasıyla dikkat çekiyor.  Bu antik felsefe, insanın içinde taşıdığı yaşam enerjisinin serbestçe yayılıp, dolaşabilmesi için fiziksel dünyanın nesnelerinin belli bir düzene göre dizayn edilmesi temeline dayanıyor. Böylece oluşan atmosferin yarattığı pozitif enerjiden faydalanılmak isteniyor.

Feng Shui Öğretileri’ne göre dekore edilmiş evler son yıllarda oldukça popülerdi. Şimdilerde Feng Shui, Uzak Doğu’nun sınırlarını nasıl aştıysa, evlerin sınırlarını aşıp ofislere de ulaşıyor. Feng Shui’ye uygun biçimde seçilip dekore edilen şık ofis mobilyaları ile ofislerde pozitif enerjinin artırılması sağlanıyor. Üstelik bunu yapmak oldukça kolay ve sonuçları da bir o kadar etkili. Basit birkaç pratik uygulama ile ofislerinizdeki pozitif enerjiyi yükseltebilirsiniz.

Doğru Masayı Seçtiğinizden Emin Olun

Modern ofis mobilyaları içinde her geçen gün çeşitlenen tasarımlarıyla öne çıkan masa tasarımları, hemen her zevke hitap ediyor. Artan seçenekler kimi zaman doğru tercih yapmayı zorlaştırıyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle işinizin yapısına uygun ve ihtiyaçlarınıza yanıt verebileceğinden emin olduğunuz, doğru masayı seçmelisiniz.

Masanızın kullanım alanının genişliğini önemsemelisiniz. Masanızın kullanım alanı hem pratik çalışmanıza olanak sağlamalı hem de üzerinde dağınıklık oluşturmayacak biçimde işlevsel olmalı.

Dağınık bir masa hem ofisinizin genel havasını hem de sizi çalışma veriminizi doğrudan etkiler. Bu negatif etkiye maruz kalmamak için masanızın üzerinde yer kaplayacak evrak ve kâğıt yığınlarından uzak durun. Elinizin altında yalnızca işinize yarayacak materyallerin bulunmasını sağlayan bir düzenleme yoluna gidin. Elinize dolanacak, sizi yavaşlatacak fazlalıklardan masanızı arındırın.

Feng Shui, ofis mobilyaları arasında özellikle masaların yerleştirilme açılarını çok önemsiyor. Günümüzün öne çıkan modern şirketlerinin dekorasyonlarına bir göz attığınızda masaların konumlarının ortak biracıya işaret ettiğiniz fark edeceksiniz. Yahut gittiğiniz bir görüşmesinde yada halihazırda çalışmakta olduğunuz iş yerlerinde, yönetici pozisyonlarında olanların masalarının yerleştirilme açılarına dikkat ettiyseniz, bu ayrıntıyı belki de çoktan fark etmişsinizdir.

Masanızı Doğru Açıyla Yerleştirin

Masalar, oturan kişinin ofisinin kapısını rahatlıkla görebileceği biçimde yerleştirilir. Bu aynı zamanda yönetsel bir taktiktir. Bu ofisteki yönetici için yönetim ve emir pozisyonunu oluşturur. Ofise giren kişi doğrudan yöneticisiyle karşılaştığından, ilk adımla birlikte yönetim alanına girdiğinin bilincinde olur.

Ofis mobilyaları, doğru aydınlatmaların bulunduğu alanlarda daha da fonksiyonel hale gelir. Göz yoran aydınlatmalardan ve floresanlardan kaçının. Mümkün mertebe gün ışığından doğrudan faydalanmaya çalışın. Eğer bunu gerçekleştiremiyorsanız, gün ışığı ayarında aydınlatma imkanı sağlayan seçenekleri değerlendirin.

Değer Verdiğiniz Objelere Yer Açın

Ofisinizle aranızdaki bağı güçlendirmek adına etrafınıza ve özelikle masanıza zevkinize hitap eden objeleri yerleştirin. Bu kimi zaman sanat eseri olabilirken kimi zaman da modern ofis mobilyaları arasında göze çarpan, ailenizin bir üyesinin fotoğrafı da olabilir. Enerjinizi yükseltmek ve her daim pozitif kılmak için ofisinizde ahşap mobilyalar da tercih edebilirsiniz. Ahşap ofis mobilyaları doğallığın ve ferahlığın ofisinizin atmosferine hakim olmasını sağlar.  Ofis mobilyaları seçiminde önceliğiniz ne olursa olsun, her eşyanın her aksesuarın bir enerjisi olduğunu ve bu enerjiyi her zaman pozitif tutmanız gerektiğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Yerden Aydınlatmayla Loş Ortamlar Yaratın makalemizi okumak için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Orta sehpa modelleri yaşam alanlarına işlevselliği ve tasarımı ile mükemmel bir katkı sağlamaktadır. Özellikle aktif kullanılan sa...
Devamı
Kimilerine göre portmanto, kimilerine göre ise fortmanto. Genellikle evlerimizin giriş kısmında olan, mont ve ayakkabılarımızı bul...
Devamı
Mutfakta bir masa demek aynı anda pek çok şey demek; fazladan tezgah demek örneğin, hızlı ama keyifli sabah kahvaltıları demek, bi...
Devamı
Son zamanlarda birbirinden dekoratif, canlı ve ilham veren tablo çeşitleri arasında sloganlı tablo modelleri öne çıkıyor. Motivasy...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ