facebook
Evinizde Olumlu Enerjiyi Arttırmak İçin Dekorasyon Fikirleri

Evinizde Olumlu Enerjiyi Arttırmak İçin Dekorasyon Fikirleri

En çok zaman geçirdiğimiz ve bizi en çok etkileyen mekânlar olan evlerimiz, yaşam alanlarımız olarak bize pozitif enerji verecek şekilde dekore edildiğinde, bu olumlu atmosfer iş yaşamımız ve sosyal çevremiz ile olan ilişkimizi de önemli oranda etkilemektedir. Evinizde olumlu enerjiyi arttırmanın dekorasyon ile yakından ilgisi bulunmaktadır. Evinizin büyüklüğü, evinizde kullandığınız mobilyaların tarzı, mobilya ve duvar boyası renkleri, evdeki doğal/yapay ışık oranı, eşya yoğunluğu, boş alan oranı, temizlik, eski/yeni eşyaların kullanım oranı, evdeki koku sağlayıcılar, bitki kullanımı ve evcil hayvan beslenmesi gibi pek çok farklı konu hakkında düşünmek ve aksiyon almak, evinizde olumlu bir enerji yaratmak ya da var olan olumlu enerjiyi arttırmak için faydalı olacaktır.

  1. Işığın Önemi

Evinizin büyüklüğü, kullanılan mobilyaların şıklığı, evin temizliği ve evde kullanılan renkler gibi ölçütler sağlanmış olsa da, yeterince doğal ışık almayan ya da yapay ışıklandırmanın yetersiz kaldığı ve yer yer karanlık kalan bir evde olumlu bir enerjiyi yüzde yüz sağlamak imkânsızdır. Bir evin güneş alması, evi canlandıran en önemli faktörlerden biridir. Güneş alan bir odada sabahları uyanmak bile daha kolaydır. Yeterince ışık alan bir evde, pozitif enerjiyi arttırmak için eve gündüzleri gün ışığının girmesine izin vermeli ve perdelerinizi gündüzleri kapatmamalısınız. Eğer eviniz yeterince ışık almıyor ve gündüzleri bile karanlık kalan odalarınız varsa, burada ışıklandırmaya önem vermeniz gerekmekte, yüksek aydınlatmalı ve doğal tonlarda ışık verem ampuller ve birden fazla aydınlatıcı kullanmanız, ışıksızlık sorununu bir nebze de olsa çözmenize yardımcı olacaktır. Özellikle akşamları, doğal ışık sağlamak adına mum ışığının vereceği pozitif enerji de evinizin daha yumuşak ve romantik bir atmosfere bürünmesini sağlayacaktır.

  1. Renklerin Dansı

Yeterince ışık alan bir eviniz varsa; renkler, evinizdeki olumlu enerjiyi arttıracak en büyük kozunuz olacaktır. Güneş ışığı ya da aydınlatma araçları ile daha canlı gözüken renkli mobilya ve aksesuarlarınız, evinize girer girmez hissedilen bir pozitiflik katacak, sadece sizin değil, konuklarınızın modunu da yükseltecektir. Fazla renk kullanmaktan kaçınanlar, açık renklerle de olumlu bir mekân enerjisi yaratabilirler. Ancak, ağırlıkta olan açık tonları, küçük renkli aksesuarlar ile süslemek de, sakinliğin verdiği pozitiflikte küçük ve sevimli göz oyunları yaratacaktır.

  1. Evinizde Canlılık İçin Bitki Kullanımı

Bitkiler, ister minyatür güller, orikde, krizantem gibi rengârenk çiçekli, ister bambu ve fesleğen gibi yemyeşil yapraklı olsun evinize canlılık ve pozitiflik katan öğelerdir. Evinizde saksıda yetiştirebileceğiniz birbirinden farklı ev ve balkon bitkisi ile evinizi negatif enerji, renksizlik ve yapaylıktan kurtaracaktır. Bir yaşam ve dekorasyon öğretisi olan Feng-Shui’de de evde bitki yetiştirmenin önemli olduğu vurgulanırken, sivri yapraklar yerine yuvarlak yaprakları olan bitkilerin seçilmesi öğütlenir. Ayrıca, bitkilerin canlı ve sağlıklı olması da çok önemlidir, çünkü kuru ya da kurutulmuş bitkiler, yaşam enerjisinin sonlandığını çağrıştırdığı için evdeki olumlu enerjiyi düşürecektir.

  1. Eşya ve Boş Alan Oranı

Evinize mobilyalarınızın kattığı dekoratif enerji kadar, boş alanların sağladığı ferahlık hissi de olmazsa olmaz niteliktedir. Evinizde konforlu şekilde oturup, yemek yiyip, uyumanızı sağlayacak konforlu mobilyalar kadar, bir yerlere çarpmadan yürüyecek ya da gözünüzü dinlendirmeniz için ferahlık sağlayacak boş ve mobilyasız alanlar da birbiri ile orantılı olmalı. Evinizde canlı ve olumlu bir enerji sarmalı oluşturmak için özellikle, eski, yıpranmış, bozulmuş ya da çalışır halde olup da artık kullanmadığınız ya da beğenmediğiniz eşyalardan kurtulmalı ve yeni enerjisini evinizde hakim kılmalısınız.

Yaşam alanlarınızda önem verdiğiniz dekorasyon fikirlerini keşfedin. Zen Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? blog makalemizi inceleyerek kendinize uygun bir yaşam alanı dizayn edebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
TV ünitesi, eve girdiğimiz anda koltuğa oturup keyfimize bakmamızı sağlayan önemli bir ev eşyasıdır. Hepimiz yorgun argın eve geld...
Devamı
Modern mobilyaların kullanım ömrü ne kadardır? Yaşam alanlarında tercih edeceğiniz modern mobilya modellerinin dayanıklılığı ne ka...
Devamı
Küçük ev dekorasyonu fikirleri ile mükemmel yaşam alanları oluşturun. Eviniz küçükse, küçük ve modüler mobilyaları tercih edebilir...
Devamı
Baby shower, son yıllarda gitgide popülaritesi artan bir etkinlik olarak sıklıkla karşımıza çıkmakta. Doğumdan önce, anne adayının...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ