facebook
Doğru Beşik Seçiminin Önemi

Doğru Beşik Seçimi

Göz bebeğimiz olan çocuklarımızın yaşadığı oda ve gelişimini sürdürdüğü odası ve uykusu için önemli bir faktör olan beşik seçiminin ne kadar önemli olduğuna değineceğiz.

Bebekler anne karnından itibaren dünya ile iletişime geçmeye başlar. Anne karnındaki sesler, annenin stresi ve mutluluğu, solduğu hava ve tükettiği gıdaya kadar tüm etkenler bebeğin gelişiminde önemli etkenlerden olmaktadır. Bebeğinizi dünyaya getirdikten sonra aldığı çevresel duyular daha da önem kazanmaktadır. Anne kokusu, anne sesi, çevresel sesler, ışık bebeğin algılamaya başladığı ve duyularının farkında vardığı dönemi oluşturmaktadır. Bu duyusal gelişimin gerçekleştiği dönemde çocuklarımızın karakterinin temeli de atılmaktadır. Bebeğimize yaklaşırken ve aldığımız kararlarda onun gelecekteki karakterini şekillendirecek etmenleri yönlendirdiğinizi unutmamalısınız

Bebek Anne Kucağında Değil Beşikte Uyumalıdır

Bebeğinizin hem karakteri açısından hem de fiziki gelişimi açısından beşikte yatırılması yararlı ve uygun olacaktır. Anne kucağında veya kundağa sarılan bebeklerin fiziki gelişiminde problemler olmaktadır. İlerleyen yaşlarda yan basma veya omurga eğriliği gibi problemler bu davranış problemlerinden dolayı yaşanmaktadır.

Beşik Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Beşik modelleri seçiminde dikkat etmeniz gereken birçok etmen bulunmaktadır. Birçok kullanıcı beşik denildiğinde çocuğun yatacağı ve pek özelliği olmayan bir mobilya türü olduğunu düşünebilir ancak bebek beşiği seçerken dikkat etmeniz gereken 5 farklı kriter mevcuttur.

Güvenlik En Önde Olmalı

Hafif ve doğru tasarlanmayan bir beşiğin çarpma veya olası bir deprem esnasında devrilme riski olabilir. Bu nedenle çok hafif olmayan ve ayakları yere basan bir beşik tercih etmeniz oldukça önemlidir. Doğal ahşap kullanılarak üretilen beşikler daha ağır ve dayanıklı olmaktadır.

Doğal Malzemelere Önem Gösterin

Bebeğinizin sağlığı açısından önem vereceğiniz en önemli konu, beşiğin üretiminde kullanılan ham madde olacaktır. En sağlıklı ve dayanıklı madde ahşap malzemelerdir. Ahşap sağlıklı ve doğal bir malzemedir.

Beşikte Oyuncak ve Süs Kullanımı

Beşiklerde bir çok oyuncak ve süs koyma alanları mevcuttur. Ancak bu oyuncakların bebeğinizin üzerine düşebilme, bebeğinizin ağzına götürebilme riski taşıdığını unutmamalısınız. Bebeğiniz belirli bir yaşa kadar oyuncaklarla sizin aracılığınız ile tanışmalıdır. Bunun sebebi ise bebeklerin nesneleri ağızları ile tanımalarından dolayıdır. Ağızda açık sinir uçları bulunduğu için bebeler gelişimi esnasında birçok nesneyi ağzına götürerek tanımaya çalışır. Bebeklerin eşyaları ağzına götürmesinin sebebi de budur.

Beşik Yatağı Seçimi

Bebek yataklarında kullanılan malzeme orta sertlikte olmalıdır. Çok yumuşak malzeme bebeğinizin içeriye gömülmesine sebep olurken çok sert malzeme kullanılan beşikler bebeğinizin sırtını ağrıtabilecektir. Bu nedenle yatak seçiminde orta sertlikte bir şilte kullanılmalıdır.

Beşik Tasarımı

Bebeğinizin beşiğini seçerken, bebek odası ile uyumlu olması görsel açıdan tasarımın uyumlu olmasını sağlayacaktır. Bebek odası ile aynı renge sahip beşikler daha uyumlu bir hava oluşturmaktadır. Bebeğin cinsiyetine göre erkekse mavi, kızsa pembe renkli beşik tercihinde bulunabilirsiniz.

Beşik Sallanmalı Mı?

Sallanan beşik modelleri olduğu gibi sabit beşik modelleri de mevcuttur. Bu beşik modellerinden her ikisini de tercih edebilirsiniz. Ancak sallanan beşikte uyumaya alışan bebekler, sallanmadıklarında uyumama, huysuzlanma ve ağlama eğilimi göstermektedir. Bu sebeple sürekli sallanma ihtiyacı duyacaklardır.

Beşik seçiminizi güvenlik, sağlık, ergonomi, doğallık, sadelik, tasarıma uygunluk kriterlerine dikkat ederek seçmeniz size ve bebeğinize yarar sağlayacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Çocuk odası mobilyalarında yer alan çalışma masalarının tercih edilmesi kimi zaman zor kimi zaman ise yanlış olmaktadır. Aileler g...
Devamı
Birbirinden farklı kitaplık modelleri arasından tercih yapıp, kitaplığınızı evinizdeki hangi alana koyacağınız hakkında da karar v...
Devamı
Dresuar modelleri yakın zamanda hayatımıza girip ön plana çıkmış gibi görünse de aslında kullanımı çok eskiye dayanıyor. Modern dr...
Devamı
Yatak odalarında ayna kullanımı kimi inanışlara göre uğursuzluk kimilerine göre de dekorasyonun eşsiz bir parçası. Peki yatak odal...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ