facebook
Küçük Bahçeler İçin Doğru Dekorasyon Nasıl Olmalıdır

Küçük Bahçeler İçin Doğru Dekorasyon Nasıl Olmalıdır

Küçük bahçelerde dekorasyon fikirleri. Bahçe dekorasyonu nasıl olmalıdır? Küçük bahçelerde dekorasyon örnekleri. Küçücük bir bahçe bile yeşilliklerle ve ruhunuzu dinlendirecek çiçeklerle doğru dekore edildiğinde içerisinde çıkmak istemeyeceğiniz bir alana dönüştürülebilir. Eğer tüm seçimlerinizi ve dizaynınızı doğru gerçekleştirirseniz sahip olduğunuz ufak bahçeniz sizin için cennet bahçelerine dönüşebilir, günün yorgunluğunu atacağınız mükemmel bir yaşam alanına çevirebilirsiniz. Hem de bu bahçenizi isterseniz kış aylarına isterseniz yaz aylarına uyum sağlayacak şekilde de dizayn edebilirsiniz. Küçük bahçeye sahip müstakil bir evde ya da bir apartmanın bahçeye bakan tarafında yaşıyorsanız bu yazımız tam size göre. Bahçe dekorasyon fikirleri ve dizayn önerilerimizi dikkate alarak içerisinden çıkmak istemeyeceğiniz yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

İlk Adım, Bahçemizin Ölçülerini Keşfederek Doğru Mimari

Güzelleştirmek için çabaladığımız bahçenizin ölçüleri oldukça önemlidir. İçerisinde yer vereceğiniz çiçeklerin yapısı, kullanacağınız ürünlerin ölçüleri ve size çıkacak maliyeti belirlemek açısından bahçenizin ölçülerini netleştirin. Öğrendiğiniz net ölçüler küçük ama sevimli bir bahçe oluşturabilir, sevdiklerinizle hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Yeşillendirme Çalışmaları

Yeşil huzur veren bir renktir. Öncellikle ufak ama sevimli bir bahçe oluşturmanın altında doğru bitkileri kullanmak geçer. Bahçemizin zeminini tamamen serme çimden oluşturmak gerekmektedir. Yemyeşil bir zemini renklendirmek için renkli saksıların içerisine renkli begonya, menekşe tarzı çiçekler dahil edebilirsiniz.

Yeşillendirme ve renklendirme çalışmalarınıza ek olarak bahçenizin ölçülerine göre ufak ağaç türlerini de bahçenize ekebilir ve büyümesini yıllar içerisinde takip edebilirsiniz. Üstelik meyve veren bir ağaç ekerseniz kendi ağacınızdan organik meyve yemenin zevkini yaşayabilirsiniz.

Bahçe Mobilyalarının Seçimi

Ufak bahçenizde yer kaplamayan ancak eşiniz ile sıcak kahvenizi yudumlarken hoş sohbet edeceğiniz mükemmel bir bahçe dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Özellikle küçük bahçeler için tasarlanan açılı kapanır bahçe sandalyeleri ve bu sandalyelerin tam ortasına ufak fiskos tarzı sehpa yerleştirebilirsiniz. Böylece kuş ötüşlerini dinlerken yemyeşil ve huzur veren bahçenizde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Sandalye ve sehpa seçiminizi tamamladıktan sonra sıra ışıklandırmaya gelmektedir. Bahçenizi akşamda kullanabilmek için loş bir ortam oluşturacak bahçe aydınlatması ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu aydınlatma ürünlerinin loş olmasının sebebi çevreye yayacağı ışık ile rahatsızlık vermemek hem de direkt ilginin odağı olmamak olacaktır.

Hem Kışa Hem de Yaza Göre Dizayn

Kış aylarında soğuyan hava ile birlikte dış mekanlarda oturmak eziyet haline dönüşebilmektedir. Ancak doğru dekorasyon ve izolasyon ile birlikte kış aylarında da yaz aylarında da bahçenizde oturabilir ve bahçenizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Kış aylarına özel olarak bahçenizi fermuarlı brandalar ile kaplayabilir ve böylece dışarıdan içeriye gelecek soğuk havayı önlemiş olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak tüplü, gazlı ya da elektrikli bahçe ısıtıcıları kullanarak sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Bahçenizde üzerinize yağan karı izlerken üşümeden sıcak kahvenizi ya da çayınızı yudumlanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Yaz ayları için ise yakıcı güneşin etkisinden kurtulmak için açılır kapanır bahçe şemisyelerini tercih edebilirsiniz. Özellikle kumaştan seçeceğiniz bahçe şemsiyeniz ile güneşin kavurucu etkisinden kurtulurken direkt olarak üzerinde oluşabilecek ısıyı da dağıtacağı için kullanıcısı için rahatsız edici bir durum oluşturmayacaktır.

inize göre bir de güçlü bahçe pervaneler ya da vantilatörleri yerleştirerek ortamdaki hava sirkülasyonunu sağlayarak havanın soğumasını sağlayabilir bahçenizde soğuk içeceklerinizi yudumlarken ufak ama sevimli bahçenizin zevkini çıkartabilirsiniz.

Ufakta olsa bir bahçeye sahipseniz oldukça şanslısınız. Toprak e yeşillikler ile iç içe olmak insanı dinlendiren etmenlerin başında gelmektedir. Yoğun ve stresli iş hayatından kurtulmanın bir yolu insanın kendisini doğaya teslim etmesidir. Ufak ve sevimli bahçeniz ile kendinizi doğaya teslim edin.

Bir önceki yazımız olan Yazlık Evler İçin Pratik Dekorasyon Fikirleri blogmuzu okumak için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern halı modellerini şimdi keşfedin. Modern dünyanın koşuşturmacası içinde evlerimiz dinlenebileceğimiz ve kendimizle kalabilec...
Devamı
Yeni bir yorgan satın almak istiyorsanız, bir çok yorgan çeşidi olduğunu fark etmiş olacaksınız. Yün yorgan, elyaf yorgan hatta ba...
Devamı
Son yıların yükselen trendi kapitoneli koltuk modelleri! Nereye gitsek onlarla karşılaşıyoruz. Evlerde, ofislerde hatta otellerde,...
Devamı
Yatak odalarının ana mobilyalarından olan gardıropların kullanıldığı alanın direkt olarak konseptini belirlediği bir gerçektir. Ay...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ