facebook
Ferah Alanlar İçin Işık Yakın

Ferah Alanlar İçin Işık Yakın

Dekorasyonu bütünleyen unsurlar arasında en önemlisi aydınlatma. Neden mi? Çünkü doğru ışık ayarlarıyla ortama derinlik katabilirsiniz, istediğiniz alanları vurgulayabilirsiniz ve daha ferah mekanlar kurgulayabilirsiniz. Bu noktada avize seçimi önem kazanıyor. Seçeceğiniz avizelerin hem mekanla uyumunu gözetmeli hem ortama dengeli bir ışık yayılımı sağlamasını önemsemelisiniz. Ferahlık da yine ilk sıralarda yer almalı. Örneğin, 3’Lü avize modelleri ile ferah alanlar tasarlayabilirsiniz.

Daha ferah, aydınlık ve rahatlatıcı ortamlar için siz de ışık yakın. Ama o ışığı dengeli bir şekilde yakın. Neden mi? Çünkü aydınlatma ruh halinizi direkt olarak etkiliyor. Loş ortamlar daha melankolik bir ruh halini beraberinde getirirken, aydınlık alanlarda kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz, öyle değil mi? O halde dekorasyonda aydınlatmanın ne denli bir etkisi olduğunu fark etmiş olmalısınız. Peki, aydınlatma ürünlerini seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Lamba tercihlerinde belirleyiciler neler olmalı, dersiniz?

Daha Aydınlık ve Ferah Alanlar İçin Çok Ampullü Avizeler

Eviniz için avize seçerken tek bir modele bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Evin her odasında farklı bir model kullanmanız daha mantıklı. Çünkü her alanın işlevi de, o alanda yapılanlar da değişiyor. Örneğin, mutfağınız için daha güçlü ışık yayacak aydınlatma ürünleri ve avize modellerini seçmelisiniz. Söz konusu gıda ve hijyen olunca mutfağı çok iyi görmek büyük önem kazanıyor. Eğer yatak odası için bir seçim yapıyorsanız ışık seviyesi ayarlanabilir modeller daha uygun olabilir. Böylelikle dilediğiniz zaman daha romantik bir ortam haline dönüştürebileceğiniz yatak odanızı dilediğiniz zaman yüksek aydınlık seviyesine ulaştırabilirsiniz. Daha aydınlık bir etki yaratmak istediğinizde çok ampullü avizeler imdadınıza yetişiyor. Ayrı ayrı çalışabilen bu tip aydınlatmalarda üçünü birden yakmak zoruna olmadığınız için ihtiyacınıza göre bir aydınlık seviyesi yakalamanız da mümkün oluyor.

Salon için 3’lü Avize Modelleri

Salon dekorasyonunda avizelerin rolü de etkisi de bambaşka çünkü çok önemli bir tamamlayıcı… İsterseniz dünyanın en şık ve en gösterişli salon takımına sahip olun, ona uygun bir avize seçmediğiniz sürece dekoratif bir ortam yalnızca bir hayalden ibaret olacaktır. Salonlar evin en ferah olması gereken alanları. Burası hem evin bireylerinin hem de gelen misafirlerle birlikte sosyalleşme alanı olduğundan aydınlık derecesi önemli. Ayarlanabilir bir aydınlık da yine salonlarda önem kazanıyor. Daha ferah bir alan için salonunuzda da 3’lü avize modellerine yönelmelisiniz. Öte yandan 3’lü avize modelleri farklı modelleri ve ampul seçenekleriyle son derece dekoratif ürünler olarak günümüzde çok fazla tercih ediliyor.

Şık ve Ferah Bir Ev İçin Aydınlatma İpuçları

Açı ya da yükseklik gibi fiziksel özellikler nedeniyle karanlığa gömülen evlerde aydınlatma tasarımı çok büyük önem taşıyor. Yine küçük evlerde de daha ferah bir görünüm sağlamak için hem doğal ışıktan hem de aydınlatmalardan destek almalısınız. İpuçlarına gelecek olursak:

  • Mutfakta aydınlatmayı tezgah, masa gibi daha sık kullandığınız alanlarda yoğunlaştırmalısınız. Ampul seçiminiz de çok önemli. Görüşünüzü engellemeyecek, gözlerinizi yormayacak bir ışık seçimi mutfak için en ideal olanı.
  • Banyolar bol ışık ihtiyacı olan mekanlar arasında yer alıyor. Özellikle bir yere gitmek için hazırlanırken banyo aynasını kullananlar dikkat! Genel aydınlatmanın yanı sıra ayna çevresinde vurgu aydınlatmalar da kullanmalısınız.
  • Salon aydınlatmalarında da yine göz yormayacak ve ışığı her alana değeli şekilde yayacak avize modellerini tercih etmelisiniz. Gündüz saatleri için doğal ışıktan faydalanmak da ayrıca önem taşıyor.
  • Yatak odalarında en önemlisi rahatlamak... Bu nedenle çok yoğun olmayan bir aydınlatma tasarımına yönelmenizde fayda var. Böylelikle kendinizi çok daha dinlenmiş hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mutfak Masası Seçmenin Püf Noktaları makalemizi incelemek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Komodin ve şifonyer mobilyaları sürekli karıştırılan yatak odası mobilyaları arasında gelmektedir. Genellikle her iki mobilya da t...
Devamı
Bebek odası dekorasyon tavsiyelerimiz ve önerilerimiz keşfedin. Bebek odalarında dekorasyona önem göstermek isteyen anne ve babala...
Devamı
Tasarım zigon sehpaları keşfedin. Her geçen gün birbirinden şık ve etkileyici tasarıma sahip mobilya modelleri üretilip, kullanıcı...
Devamı
L Koltuklar günümüzün daralan alanlarında hem çok şık duruyor hem alandan kazandırıyor. Üstelik pek çok farklı model arasında le k...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ