facebook
Kapaklı Gardırop Mu? Sürgülü Gardırop Mu?

Kapaklı Gardırop Mu? Sürgülü Gardırop Mu?

Trendler değişiyor, bu değişim mobilya tasarımlarına da yansıyor. Alandan kazandıran pratik kullanımlı mobilyaların her geçen gün bir yenisi daha hayatımıza dahil oluyor. Son yıllarda çok tercih edilen mobilya tasarımları arasında sürgülü gardıroplar da yerini alıyor. Kapaklı gardıroplar bir süredir yerlerini sürgülülere bıraktı. Peki, sizin tercihiniz hangisi? Kapaklı gardırop modelleri mi sizin için daha uygun yoksa sürgülü gardırop modelleri mi? Siz en iyisi ikisini karşılaştırın ve kararınızı öyle verin!

Yatak odalarının olmazsa olmaz mobilyalarından bir gardıroplar. Tabi büyük evlerde yatak odalarından çıkıp ayrıca tasarlanan giyinme odalarında kendine yer bulduğu da oluyor. Ama konumuz bu değil, konumuz gardırop modeli. Uzun yıllar boyunca kapaklı gardırop modelleri kullanıldı. Fakat gün yok ki çağ bize bir yenilik daha sunmasın… Son yıllarda kapaklı gardırop modellerinin tahtı sürgülü gardırop modelleri tarafından zangır zangır sallanıyor. Elbette sunduğu kullanım avantajları nedeniyle… Peki, değer mi? Zira yılların emektarına veda etmeden önce hangisinin size daha uygun olduğuna iyi karar vermelisiniz.

İki Model Arasındaki Farklar Neler?

Günümüzde sürgülü gardırop modellerinin tercih edilmesinin en önemli sebebinin alan kazanımı olduğunu söyleyerek başlayalım. Çünkü kapak açılmasına gerek kalmıyor, böylelikle açılacak bir dolap kapağı mesafesini hesaplamaya da gerek kalmıyor. Bu nedenle de kullanım alanı dar olan yatak odalarında sürgülü gardırop ideal seçim oluyor. Sürgülü dolapların dolap kapakları ağır oluyor. Bu da dolap kapaklarının yan dikmelere sert şekilde vurmasına ve dolabın daha çabuk yıpranmasına neden olabiliyor. Maliyet açısından bakıldığında kapaklı gardırop modelleri biraz daha ekonomik olabiliyor.

Gardırop Modelini Belirlerken Dikkat!

Sürgülü mü, kapaklı mı? Hala karar veremediyseniz gardırop modelinizi belirlerken bazı noktalara dikkat etmeli ve öncelikle hem ihtiyaçlarınızı hem de kullanım amaçlarınızı gözden geçirmelisiniz. Öte yandan ölçüler açısından da dikkatli olmanızda fayda var. Gardırop modelinizi belirlerken öncelikle kaç cm genişliğinde ve yüksekliğinde bir gardıroba ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Dış ölçüler boy tamam, en de tamam ama peki ya derinlik? Gardırobunuzun iç genişliği de oldukça önemli. Giyim tarzınıza ve kıyafetlerinize uygun derinlikte bir gardırop seçmeye özen göstermelisiniz ki daha sonra dolabınızı yenilemek zorunda kalmayın. Günlük yaşamda kullandığınız kıyafetlerle takım elbiseler için ihtiyaç duyulan derinlik farklı oluyor. Gardırop derinliğini takım elbiselerinize ve abiye kıyafetlerinize göre seçmelisiniz.

Sürgülü Gardırop Modellerinin Avantajları

Dolap modellerinin sunduğu avantajları anlatmaya sürgülü gardırop modelleriyle devam edelim. Bu dolap modellerinin sağladığı avantajlar şöyle:

  • Kapaklı modellere göre sürgülü modellerin dolap derinliği daha fazla olabiliyor.
  • Dar yatak odalarında dolabın kapakları açıldığı zaman farklı eşyalara değme ihtimali bu modellerle birlikte ortadan kalkıyor.
  • Daha pratik bir kullanım imkanı sağladığını söylemek mümkün, ayrıca dolap kapaklarının açılıp kapanırken çıkardığı gıcırtı da bu modellerle birlikte artık yaşanmıyor.
  • Sürgülü kapaklı modellerin diğer dolap modellerine göre bir dezavantajı var o da kullanıldığı alanın düz bir zemin olma zorunluluğu. Günümüz mimarisinde bu sorunla pek karşılaşmasak da eski yapılarda bu durum bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor.

Kapaklı Gardırop Modellerinin Avantajları

Gelelim kapaklı gardırop modellerinin avantajlarına… Her ne kadar eski model gibi düşünülseler de hala bir hayran kitleleri olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu modellerin avantajları:

  • Sürgülü modellerde sürgülerin kayması için kızaklar bulunuyor ve bu özellik yaklaşık olarak 5 cm kadar ürünün derinliğini harcıyor. Ancak kapaklı modellerde böyle bir sorun yaşanmıyor.
  • Kapaklı gardırop modellerinde de zemin önemli ancak hafifçe eğik olsa bile bir problem yaratmıyor çünkü kapaklar ayarlanabiliyor.

Kapaklı Gardırop Mu? Sürgülü Gardırop Mu? yazımızı beğendiyseniz bir önceki blogumuz olan Minimalist Evlerde Doğru Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır? 'ıda okumanızı tavsiye ederiz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
L koltuklar ve köşe koltuklar salonlarda, oturma odalarında ve ev dışındaki pek çok alanda kullanılması tercih edilen koltuk model...
Devamı
Salon ve oturma odaları evlerde en fazla zaman geçirilen alanlardır. Ailenin ortak zaman geçirdiği, misafirlerin ağırlandığı, eğle...
Devamı
Çocuklu evlerde çocukların güvenliği için birçok alanda güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bebeklerin ve çocukların hareketlendikler...
Devamı
Salon, oturma odası ve diğer tüm yaşam alanlarında yeteri kadar hareket alanına sahip olmayı isteyen kişiler için köşe koltuk takı...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ