facebook
Minimalist Evlerde Doğru Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Minimalist Evlerde Doğru Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şık halı modelleri yalnızca gösterişli mobilyalar arasında mı çapıcı hale geliyor dersiniz? Yahut trend halı modelleri sadece klasik dekorasyon anlayışını benimseyenlere mi hitap ediyor diyenlerdensiniz? Yoksa modern halı modelleri sahip olduğunuz minimalist zevklere uyuşmuyor diye mi düşünmektesiniz? Evimizin stilinin aynası niteliğinde olan halılar, üzerlerinde hassasiyetle durulmasını sonuna kadar hak ediyorlar.

Dekorasyon söz konusu olunca sorularda yanıtlarda çeşitleniyor. Farklı endişeler baş gösteriyor. Çünkü doğru yapılmış bir dekorasyona sahip olmak her geçen gün artan seçeneklerle, kimi zaman karmaşık hale gelebiliyor. Ama ne olsa olsun doğru seçimleri yapmak gerekiyor. Bunun için de takıldığımız yerde, dekorasyon önerilerine göz gezdirmek ve bu önerileri kişisel tercihlerimizle buluşturmak icap ediyor.

Sadeliğin Çekiciliği Etrafımızı Kuşatıyor

Son dönemde en çok karşılaştığımız ve en beğenilen dekorasyon tarzları arasında yer alan minimalist dekorasyonun müdavimleri her geçen gün artıyor. Eşya kalabalığından sıkılanlar kaçınılmaz biçimde sadeliğin arayışına girip, yaşam alanlarında kendilerine daha fazla yer açmak istiyor. Bir kere sadeliğin çekiciliğiyle tanışanlar da artık minimal tasarımlardan vazgeçemiyor. Hal böyle olunca da sadeliğin çekiciliği günden güne etrafımızı kuşatıyor.

Hepimizin bildiği o meşhur “less is more”  anlayışına dayanan minimalist dekorasyon anlayışı yalnızca ihtiyacımız olan eşyalara yer açıyor. Bir taraftan mobilyalar ince çizgilerle küçülürken diğer taraftan daha küçük boyutlardaki ev aksesuarları da onları takip ediyor. Sadeleşen tasarımlar ve formlar karmaşadan uzak ve konforlu bir kullanım deneyimi sağlıyor. Bu deneyimi yaşanılır kılan modellerde ise açık renkler, kaos yaratmayacak biçimde tasarlanmış desenler öne çıkıyor.

Minimalist Dekorasyon Tamamlayıcı Aksesuarlarla Çekici Hale Geliyor

Minimalist dekorasyon, diğer tüm dekorasyon anlayışlarında olduğu gibi tamamlayıcı eşyalar ve aksesuarlarla çekici hale geliyor. Aydınlatma ürünleri, tek renk perdeler, minimalist halı çeşitleri ve diğer tüm dekoratif ürünler burada da önem kazanıyor.

Evimizi dekore etmek üzere seçtiğimiz halılar, üzerlerinde bulunan eşyaları öne çıkartan en önemli detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle halılarımızı evimizin stiline en uygun tasarımlar arasından seçmemiz gerekiyor.İyi seçilmiş mobilya ve aksesuarlar maalesef yanlış bir tercihin getirisi olan halıların üzerinde olurlarsa karakteristik duruşlarını kaybediyorlar. Bu da bize halı seçiminin her şeyden daha önemli olduğunu hatırlatıyor.

Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Trend halı çeşitleri her geçen gün artarak bize geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Özellikle geometrik ve köşeli desenlerin öne çıktığı minimalist halılar da trend halı çeşitleri arasındaki yerlerini koruyor.

Peki, minimalist dekorasyona uygun minimalist halı modelleri arasından seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle halıların, bulundukları ortamı daha geniş ve ferah gösterebileceği gibi daha karmaşık ya da komplek bir görünüme neden olabileceğini unutmayın. Seçiminizi yaparken bu detayı mutlaka göz önünde bulundurun.

Karmaşık desenlerden ve klasik dekorasyonun çizgilerini taşıyan büyük motifli, hantal halılardan uzak durun. Seçtiğiniz halının ölçülerinin, onu sereceğiniz mekanın ölçüleri ile arasındaki orantıya dikkat edin. Tüm zemini halı ile kaplamaktan kaçının ki minimalist dekorasyonun ana anlayışıyla ters düşmeyin.

Yer döşemelerinin renklerini de dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Hem renklerini hem de malzemelerini düşünmek durumundasınız. Zira parkelerden, fayanslara her şey o kadar değişip, gelişip çeşitleniyor ki, her birine uygun seçimler yapmak kimi zaman zorlaşıyor. Modern halı modelleri arasında rahatlıkla rastlayabileceğiniz, tek renk düz ya da desenlerin abartılmadığı bir tasarıma yönelin. Koyu renklerin kapalı atmosferinden kaçının ve kendinizi minimalist halılar ile daha bir göz alıcı hale gelen açık renklerin sadeliğine bırakın.

Bir önceki yazımız olan Eklektik tarz nedir yazımızı okumak için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Baby shower, son yıllarda gitgide popülaritesi artan bir etkinlik olarak sıklıkla karşımıza çıkmakta. Doğumdan önce, anne adayının...
Devamı
Zigon sehpalar her ev konseptine uygun, tasarımı ve dekorasyonu tamamlayıcı yardımcı mobilyalardır. Birçok zigon sehpa modeli bulu...
Devamı
Nubuk kumaşlı koltuk takımları, yaşam alanlarında tercih ediliyor mu? Genellikle koltuk takımlarında seçilen kumaşlar modele ve ku...
Devamı
Çiçekler dekorasyonun önemli unsularından biri. Doğanın güzelliğini ve tazeliğini evin içinde yansıtmak isteyenler canlı çiçekleri...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ