facebook
Vazolarınızı Evcil Hayvanlarınızdan Nasıl Korursunuz

Vazolarınızı Evcil Hayvanlarınızdan Nasıl Korursunuz

Evinizdeki sevimli aile üyelerinizin zaman zaman yaptığı haylazlıkların önüne nasıl geçilebilir? Evinizde bir kedi ya da köpek bakıyorsanız masa veya sehpalarınızın üzerinde duran vazolarınızı kaşla göz arasında yerde tuz buz halinde bulabilirsiniz. Bu masanızın üzerindeki şamdan, çiçek vazosu, aksesuar ürünleri, peçetelik, tuzluk ve telefonunuz için de geçerli olabilir. Üstelik siz uyurken en korunmasız anınızda evimizin sevimli haylazları en sevdiğiniz, sizin ve ev dekorasyonunuz için değerli olan aksesuar ürünlerini yere indirebilmektedir. Peki tüm bunların önüne nasıl geçilir? Hemen hemen evlerinde evcil hayvan besleyen tüm fertler için geçerli olacak bu rehber yazımız kırılacak vazoları ve telefonları kurtarmanız için değerli fikirler sağlayabilir.

Kedi veya Köpeğinizi Eğitin

Evinizde beslediğiniz sevimli dostlarınızın bir sınırı olması gerekmektedir. Örneğin yatak odanız, yemek masaları, tuvalet gibi evcil hayvanlarınızın giremeyeceği belli başlı alanlar mevcuttur. Bu yaşam alanlarına evcil hayvanınızın girmesi sizi sıkıntıya sokabileceği gibi değerli eşyalarınızın da hasar görmesine ya da kaybolmasına sebebiyet verebilmektedir. Sahiplendiğiniz evcil hayvanınız, evin lideri ve kuralları koyan kişinin siz yani sahibi olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bunu bildirmekte disiplinli ve taviz gerektirmeyen bir eğitimden geçmektedir. Bu eğitim ödül maması ile teşvik edildiğinde ve sabırla tekrarlandığında olumlu sonuçlar verebilmektedir. Kedi veya köpeğinizi nasıl eğiteceğinizi bilmiyorsanız evcil hayvan eğitimi ile ilgili ip uçlarının yer aldığı birçok farklı kitap satın alabilir ve bu teknikleri öğrenebilirsiniz.

Evcil hayvanların eğitimi yavru yaşta başlamaktadır. Belirli bir yaşa gelmiş evcil hayvanları eğitmek oldukça zor olmakla beraber profesyonel destek almak gerektirebilir. Bu eğitimi siz verebileceğinizi düşünmüyorsanız profesyonel eğiticilerden destek almanız gerektiğini unutmayın. Yavruyken verilen eğitim ve yaşam alanınızda çizilen sınırlar evcil hayvanınız ile mutlu bir yaşam geçirmenizi sağlayacaktır. Peki ya geç kaldıysanız?

Evcil Hayvanlarınızı Vazolarınızdan Uzak Tutun                            

Evcil hayvanınıza zamanında eğitim vermediyseniz ve artık belirli alışkanlıkları edindiyse, işiniz biraz daha zor olmaktadır. Ancak tamamen çözümsüz değilsiniz. Kedi ya da köpeğinizin gelmesini ve etkileşime geçmesini istemediğiniz alandan uzak tutabilirsiniz. Bunu evcil hayvanınızın sevmediği bir kokuyu ve nesneyi o alana yerleştirerek gerçekleştirebilirsiniz. Hatta kedilerin sevmediği ve uzak durduğu kedi spreyleri bulunmaktadır. Bu spreyler kedileri rahatsız eden ve hoşlanmadığı kokudan oluşmaktadır. Bu kokunun yer aldığı alana kediniz kesinlikle yaklaşmayacaktır. Vazonuzun ya da kırılmasını istemediğiniz aksesuarlarınızın olduğu alana bu spreyden sıkarak belirli bir alan çizmiş olacak ve bu alanlarla etkileşim oranı daha az olacaktır.

Vazolarınızı ve Aksesuarlarınızı Zemine Sabitleyin

Diğer önlemlere ek olarak vazolarınızın devrilmesini önleyecek fikirler geliştirebilir ve evcil hayvanınızın vazonuzu ya da aksesuar ürünlerinizi devirmesi ve aşağıya atmasının önüne geçebilirsiniz. Örneğin vazonuzun hemen altına yerleştireceğiniz kaliteli ve sağlam bir çift taraflı bant ile vazonuzu zemine sabitleyebilirsiniz. Böylece vazonuz ile etkileşime geçen sevimli dosyalarımız, vazoyu atamadığını ya da deviremeyeceğini anlayınca onu orada sabit duran bir nesne olarak algılayacak ve atmak ile uğraşmayacak. Hatta uzun süre bu vazayu sabit olarak kullandığınız takdirde evcil hayvanınız o vazonun sehpada sabit bir eşya olduğunu anlayacak bir daha yanına yaklaşmayacaktır. Ancak buradaki önemli konu vazonuzun altına yerleştireceğiniz çift taraflı bantın kalitesi olacaktır. Kalitesiz çift taraflı bantlar vazonun ağırlığını taşıyamayacağı için kopacak ve evcil hayvanınızın kolaylıkla vazonuzu masadan aşağıya yuvarlamasının önüne geçemeyecektir.

Tüm bu önlemleri alsanız da inatçı bir evcil hayvana sahipseniz vazolarınızın kırılmasını önleyemeyeceksiniz. Bu sebeple evinizin dekorasyonunuzu evcil hayvanınıza göre dizayn ederek vazo ve devrilecek aksesuar ürünlerine yer vermemekte bir tercih olarak karşınızda duruyor.

Kedilerinizi Deri Sandalyeden uzak tutma taktikleri adlı yazımızı incelemek için lütfen tıklayınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dekorasyonda bazı mobilyalar var ki aslında ayrıntı gibi görünseler de şık ve estetik mekanlar kurgulamanın en önemli destekçileri...
Devamı
Trend mobilya olarak, müşterilerimiz ve müşteri adaylarımız için, hazırladığımız koltuk takımı seçim rehberimizi inceleyerek, doğr...
Devamı
Yatak odası takımı alırken takım içerisindeki mobilyaların seçimini doğru yapmanız yararınıza olacaktır. Bu doğru seçime yatak oda...
Devamı
Salonlarda kitaplık temelli dekorasyon oluşturmak isteyen kullanıcıların hoşuna gidecek olan makalemizi keşfedin. Salonlarında, ya...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ