facebook
Pop Art Stili Nedir?

Pop Art Stili Nedir?

Modern çağın belki de en eğlenceli ve çarpıcı tarzlarından pop art stili, dekoratif tablolar, dekoratif aynalar, şık salon grupları, özel tasarım ürünü aksesuarlar ve bütün mobilyalarla birleşerek adeta dünyamızı baştan yaratıyor!

Pop art stilinin insanı aniden içine çeken öylesine cezbedici bir görünümü var ki; hayatımıza giren bu anlayışın ne zaman başladığını, ne olduğunu, nasıl birden bire kendimizi pop artın renkli dünyasında bulduğumuzu bile hatırlamıyoruz. Yalnızca kendimizi, koltukların, sandalyelerin ya da tasarım tablolar, dekoratif vazolar yahut modern salon takımları üzerinde göz alan neon renklerin canlılığına kapılmış halde buluyoruz. Büyülenmeye bir kez başlayınca da pop art stilinden kopamıyoruz.

Popüler sanatı ifade eden Pop Art,  geride bıraktığımız yüzyılda başta Amerika ve İngiltere olmak üzere dünya coğrafyasının farklı noktalarında ortaya çıkmış bir akım. Temel olarak sanat akımlarında ve dolayısıyla sanat eserlerinde görülen soyut dışavurumculuktan kaçınıyor. Soyut olanın somutla değişimini hatta doğada hazır bulunan madde ve ürünlerin bile doğrudan sanat eserlerinde kullanımına öncelik veriyor.

Böylelikle de kaynağını sanata farklı bir sanat anlayışında alan Pop Art günümüzde dekorasyondan, resme kadar hayatın her alanında ifade edilme şansı yakalıyor.

Pop Art'a Uygun Salon Fikirleri

Pop Art herkese bireyselliğini, özgünlüğünü ve yaratıcılığını maksimum kullanma şansı veriyor. Durum böyle olunca Pop Art dekorasyon fikirleri daha da bir çekici hale geliyor.

Pop Art’a uygun salon fikirlerinden bahsetmeden önce bir hatırlatma yapmak gerekiyor.

Modern salon takımları evimizin göze çarpan belki de ilk ve en önemli parçaları. Bu nedenle Pop Art stilin uygulamaları çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü klişelere, herkesin yaptığına, sıradanlığa başkaldıran bir tarz olarak Pop Art doğru uygulanmazsa basit, zevksiz hatta çirkin bile gözükebilir. Bu nedenle ilk önce yer vereceğiniz zıtlıklara, zıtlıkların uyumuna, ahenk oluşturacağınız her renk, kumaş ve aksesuara dikkat etmeniz gerekir. Karmaşa ya da ahenk veyahut da karmaşadan beslenen bir ahenk yakalamak istiyor olabilirsiniz. Ama dengeyi mutlaka gözetmelisiniz.

Pop Art ile Salon Neon Renklere Bürünüyor!

Mobilyalarınızda klasik bir stili ya da daha modern çizgileri benimsemiş olabilirsiniz. Önemli olan ilk adım yani Pop Art’a uygun bir salon oluşturmak için seçeceğiniz renkler!

Solgun ve nötr renklerden uzak durmalı kırmızı, mavi, sarı gibi dikkat çekici, neon renkleri tercih etmelisiniz. Koyu ve düz renklerden uzak duramıyorsanız bile, bir grup rengi duvarlarda bir diğerini mobilyalarınızda uygulayabilirsiniz.

Ama Pop Art’ın en belirgin özelliğinin neon renkler olduğunu, Pop Art ile salonların neon renklere büründüğünü unutmayın.

Zıtlıkların Uyumunu Yakalayın

Pop Art salonlar zıtlıkların uyumunu yakalamak üzere kuruluyor. Mesela göz alıcılıktan uzak beyaz renge boyanmış bir duvara asılan rengarenk dekoratif tablolar, dekoratif vazolar, dekoratif aynalar salonunuza hareket katacaktır. Aksesuarlarını böyle canlı olursa şık salon grupları da aynı canlılıkla öne çıkacaktır. Pop Art bir salon için her mobilyanızın ve eşyanızın birbirinin aynı olması gerekmiyor. Kısacası modern salon takımları arasına kendi stilinizi doğrudan yansıtabilirsiniz.

Mavi bir halı, turuncu bir köşe takımı, sarı bir berjer! Ve her biri sanki ayrı bir takımın parçasıymışçasına hem tek başına hem de bir aradayken uyumlu! Önemli olan tasarım ve modellerle beraber renklerde de bu uyumu yakalamak. Yalnızca dekoratif vazolar, tasarım tablolar ya da dekoratif aynalarla da kendinizi sınırlamak durumunda değilsiniz. Bunlar bir Pop Art salonun olmazsa olmazları ancak, bardak altlıklarından, posterlere, avizelerden, rengarenk yastıklara kadar her şeyi Pop Art bir salon oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Sevdiğiniz bir oyuncu, fantastik bir karakter yahut hayatımın filmi dediğiniz bir yapımın afişi! Bunlardan birini dilediğiniz gibi alıp salonunuzun bir duvarını boydan boya kaplatabilirsiniz. Tabi neon renklerde bir baskı olması koşuluyla. Kendi dünyanızın sınırlarını diğerlerinin yaşam alanlarından ayırmak istiyor ve farkınızı ortaya koymak istiyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden Pop Art bir salon yaratmak için harekete geçebilirsiniz!

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Sürgülü dolap mı yoksa kapaklı dolap mı sorusu, yeni bir yatak odası takımı alacak, kullanıcıların en favori soruları arasında yer...
Devamı
Evlerimizde tercih ettiğimiz tekstil ürünleri nelerdir? Dekorasyonda kullanılan tekstil ürünleri nasıl seçilir? Halı, perde, kilim...
Devamı
Beşik seçimi ebeveyn adaylarının en tatlı telaşlarından bir tanesi! Beşiğin sağlayacağı konfor bebeğin gelişim sürecine doğrudan e...
Devamı
Artan nüfusla birlikte yaşam alanlarında metrekareler sınırlanıyor. Özel tasarım konutların dışında artık özellikle de büyük şehir...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ