facebook
Minimalizm Nedir? Ev Dekorasyonunda Minimalizm

Minimalizm Nedir? Ev Dekorasyonunda Minimalizm

İdeal minimalist dekorasyonu yapabilmek için ilk önce minimalizmi doğru anlamak gerekiyor. Bugünlerde, sizce de minimalizmi ve minimalizme dair her şeyi çok sık duymaya başlmadık mı?

Hem de hayatın her alanında!

Daha önce dekorasyondan bahsederken koltuk takımlarına, yatak odası takımlarına, halılara göz atar bunlarla ilgili en ideal olan fikirlerin peşine düşerdik. Şimdiyse durum biraz değişti. Minimalist koltuk takımları,  minimalist yatak odası takımları, minimalist halılar, minimalist yemek odası takımları hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Dekorasyon anlayışımız minimalist dokunuşlarla adeta yeni baştan oluşuyor.

Koltuk takımları, halılar, aksesuarlar, perdeler derken ev içi alandaki her şey minimalizmden nasibini alıyor. Peki, minimalizm nasıl girdi hayatımıza bir anda? Nasıl ortaya çıkıp kabul ettirdi kendini birdenbire? Aslında bunun cevabı bugüne kadar sürdürdüğümüz hayatı yaşama biçimimizde gizleniyor.

Yüzyıllardır bir arada yaşıyoruz. Hayatı paylaşıyor, sorumluluklar alıyor, iş bölümü yapıp hayatın gereklerini yerine getirmek üzere koşturuyoruz. Gündelik hayatın rutinlerini yerine getirirken hemen her an bize destek olabilecek bir başkasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle de geçmişten bu yana birlikte yaşıyoruz. Ama her şeyin geçmişten daha hızlı değiştiği ve dünyanın önceki yıllara kıyasla daha hızlı döndüğü bir çağda yaşıyor, daha evvel eşi benzerine rastlanmamış bir kalabalığın arasında hayatımızı sürdürüyoruz.

Böylesi bir atmosfer içinde sakinliğe, dinlenmeye daha fazla önem veriyoruz. Ne de olsa her şey zıttı ile birlikte görünür hale geliyor. Hal böyle olunca da çoklukların, kalabalıkların arasından sıyrılıp daha sade olana yönelmek kaçınılmaz hale geliyor.

İşte, sadeliği ve nesnelliği her zaman zirvede tutan minimalizm tam bu noktada devreye giriyor.

Minimalist Dekorasyon Önerileri

Minimalizm, modern çağın en büyük getirilerinden biri. Aynı zamanda en çok tercih edilen kaçış noktası olarak da karşımıza çıkıyor.

En net ve kısa ifade ile söyleyecek olursak, minimalist dekorasyon tasarımda sadeliğin öne çıktığı, modern yaşamın karmaşık ve kaotik yapısından uzak olan dekorasyon biçimine karşılık geliyor.

Modern zamanların getirdiği yaşam biçiminin insanlar üzerindeki yoğun, yorucu ve yıpratıcı etkisi düşünüldüğünde ise minimalist dekorasyon önerileri bir kat daha değerli hale geliyor.

Yaşam Alanlarınızda Kendinize Yer Açın

Öncelikle yaşam alanların kendinize yer açmayı önemseyen ve boşluklar bırakıp bu boşlukları da ince bir huzurla dolduran ideal bir minimalist dekorasyon için ihtiyacınız olandan fazla eşyayı edinmemelisiniz.

Kendinize yer açmak için öncelikle, stili ve modeliyle klasik ya da modern koltuk takımları arasına girmiş olan oturma grupları içinden minimalist çizgiyi en iyi şekilde taşıdığını düşündüğünüzü seçmelisiniz.  Minimalist koltuk takımları için de, ilk olarak sizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz rengi belirlemelisiniz. Koltuk takımları için modern ya da klasik bir modelin ürünü olup ya da olmamaları önemli değil. Önemli olan alacalıktan, karmaşadan uzak, sade, düz bir renge sahip olmaları. Doğallıklarını korumaları.

Minimalist koltuk takımları ile birlikte doğallığın belirgin göstergelerinden biri de ahşap mobilyaların ve aksesuarların seçilmesi. Tabi burada da yine en az aksesuar ve mobilya ile en sade süslemeyi yapmanız gerekiyor.

Yaşam alanlarınıza kendinize en fazla yeri açabileceğiniz bir düzenleme getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Süslemelerin ardından ayak bastığımız zeminin, dekorasyonun en önemli ve bütüncül tamamlayıcısına odaklanmalısınız. Burada da dikkatler minimalist halılar üzerinde toplanıyor. Minimalist halılar, genellikle tek renkten yahut iki rengin uyumundan oluşmuş çift çizgili modellerde kendini gösteriyor. En çok da siyah ile beyazın ezeli uyumundan faydalandığı görülüyor.

Minimalist Dekorasyonun Olmazsa Olmazı: Nötr Renkler

Salonu ve oturma odasını düzenleyip de yemek odasını es geçmek olur mu? Elbette hayır. Minimalist yemek odası takımları özellikle gri, bej, beyaz gibi sade renklerden tercih edilmeli. Çünkü bu tip nötr renkler minimalist dekorasyonun olmazsa olmazı.

Önceliğiniz Huzur ve Sadelik Olmalı

Minimalist dekorasyonla birlikte öne çıkan huzur ve sadelik arayışında, elbette yatak odası takımları da göze çarpıyor.Evimizin en özel köşesinde özellikle, parlaklığı, çarpıcılığı sevmeyenler için minimalist yatak odası takımları adeta birer kurtarıcıya dönüşüyor. Bir de minimalist yatak odası takımları söz konusu olduğunda mutlaka hatırlanması gereken loş ve gözü yormayan aydınlatma yöntemlerinden birini seçerseniz, deyim yerindeyse bu harikulade tablo tamamlanıyor. Unutmayın önceliğiniz huzur ve sadelik olmalı. Kısacası, ideal bir minimalist dekorasyonu hayata geçirmek istiyorsanız, çokluklardan, renklerin karmaşasından, bol aksesuar ve parlak süsmelerden, dört bir yanınızı kaplayan gereksiz eşyalardan uzak durmanız gerekiyor

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bebeklerin ihtiyaçları nelerdir? Yeni doğan bebeklerin ve anne babaların bebeklerinin bakımı için hangi eşyalara ve araç gereçlere...
Devamı
Dekorasyondan bahseden herkesin mutlaka kabul edilebilir bir fikri olsa da, söz konusu bohem dekorasyon olduğunda akıllar biraz ka...
Devamı
Bebek odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Genellikle anne ve babalar tarafından özenilerek oluşturulan bebek odası dekorasyonları...
Devamı
Sehpalar oturma odaları, salonlar, yatak odaları gibi ev içerisinde ve ofis, otel, yurt, kafe gibi ev dışındaki alanlarda sıklıkla...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ