facebook
Salonunuzun Tasarımını Tamamlayan Koltuk Takımlarının Önemi

Salonunuzun Tamamlayan Koltuk Takımları

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan hem tasarımıyla hem de konforuyla yaşam alanlarımızda kullandığımız koltuk takımları seçiminin önemi oldukça fazladır. Salon tasarımınızı tamamlayan koltuk takımlarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm detaylarıyla koltuk takımlarının önemi...

Koltuk Takımı Türleri Nelerdir?

Koltuk takımı denildiğinde geniş bir kategori karşımıza çıkmaktadır. Bu kategorinin içerisine köşe takımları, klasik koltuk takımı, modern koltuk takımı ve daha birçok model girmektedir. Kullanıcılar kanepe takımı seçimini gerçekleştirirken ev konseptine uygun bir model seçimi sağlamalıdır. Yaşam alanlarında klasik bir hava yaratmak isteyen kullanıcılar klasik ve ahşap koltuk modellerini seçmesi gerekirken, daha hareketli ve spor bir konsept oluşturmak isteyenler modern koltuk takımlarını tercih etmelidir.

Köşe Takımı Seçimi

Köşe koltuk takımları son zamanlarda oldukça popüler olan bir modeldir. Köşe koltuk takımı modeli, özellikle yeni evlenen çiftlerin evlerinde tercih ettiği modellerin başında gelmektedir. Köşe takımları, eve kattığı tarz havası ve kullanışlı yapısı ile dikkatleri çekiyor. Köşe koltuk takımları televizyon karşısında uzanmak isteyenler için oldukça ideal bir oturum sağlıyor.

Klasik Koltuk Takımı Modelleri

Yaşam alanlarında lüks ve klasik bir tasarım planlayanların tercihi olan klasik mobilyalar, ahşap oyma işçiliği ile salonlarda ihtişamlı bir hava oluşturuyor. Ahşap oyma sanatının ön planda olduğu modellerin çoğunda altın varak kullanılarak motifler ön plana çıkartılıyor.  

Modern Koltuk Takımı

Salonlarında hareketli ve spor bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcılar modern koltuk takımı çeşitleri arasından seçim gerçekleştiriyor. Daha çok renkli ve oval hatalara sahip olan modern koltuk modelleri rahat oturumu ile kullanıcıları mutlu ediyor.

Kullanışlı Bir Koltuk Takımı Seçiminin Önemi

Daha küçük yaşam alanları tercih eden kullanıcılar için kullanışlı koltuk takımlar oldukça önemli olmaktadır. Kullanışlı koltuk takımlarında olması gereken özelliklerin başında çekyat özelliği gelmektedir. Yatak olabilen koltuk takımları işlevsellik açısından oldukça yararlıdır.

Sandıklı koltuk takımları da, eşyalarınızı saklayabileceğiniz oldukça işlevsel bir özelliği bulunmaktadır. Sandıklı koltuk takımı satın alırken dikkat edeceklerinizin başında sandıkların alt desteklerinin olup olmaması ve hazne büyüklüğüdür. Çok ufak bir sandık işinizi görmeyecek ve altı destekli olmayan sandıklar zaman içerisinde düşme yapacaktır.

Küçük yaşam alanlarında kullanacağınız koltukların kollarının büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Büyük koltuk kolları oturma alanından aldığı için boş alan kaplamaktadır ve küçük olan yaşam alanınızı daha da daraltacaktır.

Koltuk kumaşınızın silinebilir olması gerektiğini unutmayın. Kumaşa dökülebilecek, çay, kahve ve meyve suyu gibi inatçı kirlerin kolay çıkabilmesi için leke tutmayan kolay silinebilir kumaşlı koltuk tercih etmeniz gerekmektedir. Bu kumaş türleri leke tutmama özelliği sayesinde silinebilmektedir. Temizliği ve bakımı kolay yapılabilen bir koltuk takımı ev işlerinize ayırdığınız süreyi azaltacaktır.

Modüler koltuk takımı seçimi oldukça önemlidir. Kolları çıkabilen koltuk takımları ev içerisinde koltuğun taşınabilmesi veya evden taşınma durumunda daha kolay transfer işleminin gerçekleşmesi için modüler bir koltuk modeli tercih edebilirsiniz.

Koltuk süngerlerinin kalitesi ve rahatlığı oldukça önemlidir. Dinlenme faaliyetlerinizi gerçekleştirdiğiniz koltuklarınızın rahat olması konforlu bir yaşam sürmenizde oldukça önemlidir. Salon takımı tercihlerinizi gerçekleştirirken üründe kullanılan süngerler önemli bir kriterdir.

Koltuk Takımınıza Göre Halı ve Perde Seçimi

Yaşam alanınızda uyum sağlamak için koltuk takımınızın rengi ile perde ve halılarınızın rengi uyumlu olması gerekmektedir. Perde ve halı seçiminizi koltuk takımı modeli ve rengine göre gerçekleştirmeniz salonunuzda bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır. Bu uyumu zıt renklerde yakalayabileceğiniz gibi aynı rengin farklı tonlarında da yakalayabilirsiniz.

Göz alıcı salon tasarımları oluşturmak için gri koltuk takımları ile muhteşem dizayn blog makalemize göz atmalısınız. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mobilya yenileme ipuçlarınımızı keşfedin. Kullan veya at döngüsü son yıllarda, kullan veya dönüştür döngüsüne dönüştü. Evlerde kul...
Devamı
Sadeliğin günümüzdeki en etkili karşılığı minimalist dekorasyon anlayışı! Son yıllarda minimalist koltuk takımları, sade yatak oda...
Devamı
Şık ve modern yaşam alanlarında aksesuar modelleri kullanımı olmazsa olmaz kuralların başında gelmektedir. En şık ve göz alıcı ayn...
Devamı
Küçücük bir bahçe bile yeşilliklerle ve ruhunuzu dinlendirecek çiçeklerle doğru dekore edildiğinde içerisinde çıkmak istemeyeceğin...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ