facebook
Yemek Yerken Ölçüyü Aşmayın

Yemek Yerken Ölçüyü Aşmayın

Biri size, “yemek yerken ölçülü ol” derse, bundan ne anlarsınız? Fazla yememeniz gerektiğini, öyle değil mi? Elbette haklısınız ama biz size “Yemek yerken ölçülü olun” diyerek başka ölçülerden bahsediyoruz. Rahat yemek yemek, sofrada uzun süre vakit geçirmek için yemek odası mobilyalarınızın uygun ölçülerde olması önem taşıyor. Peki, yemek odası takımı mobilyalarının ölçüleri ne olmalıdır?

Yemek masanızda uzun süre vakit geçiremiyorsanız, sandalyelerinizde bacaklarınızı bir türlü rahat etmiyorsa ya da rahat oturamıyorsanız yemek odası mobilyalarınızı değiştirmenizin vakti gelmiş demektir. Zira doğru ölçülerde olmadıklarını söylemek zorundayız. Henüz yeni bir yemek odası tasarlayacaksanız da baştan tedbiri ele alıp uygun ölçülerde mobilyalar seçmeye özen göstermelisiniz. Yemek odası mobilya ölçülerinin belli başlı standartları var ve buna uyduğunuz zaman daha keyifli sofra ritüellerini de garantilemiş olursunuz.

Yemek Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

İdeal yemek odası mobilya ölçülerinden söz etmeye yemek masasıyla başlayalım. Yemek masaları genel olarak 6 ve 8 kişilik olarak değişiyor. Eğer tercihiniz 6 kişilik bir yemek masasıysa bu masayı çok büyük tercih etmemenizde fayda var. Aksi halde masada kişiler arası mesafeler açılır ve samimiyetten söz edemeyiz. 6 kişilik bir yemek masasının ideal ölçüleri şöyle: Eğer kare bir yemek masasıysa 90 cm derinlik, 180 cm genişlik ve 75 cm yüksekliğe sahip olmalı, eğer yuvarlak yemek masasıysa 6 kişilik olanın ölçüleri çap olarak 150 cm olmalı. Daha geniş bir yemek masası için 8 kişilik olanları öneriyoruz. 8 kişilik yemek masası ölçüleri ise 90 cm derinlik, 200 cm genişlik, 75 cm yüksek şeklinde olmalı. Bunların standart ölçüler olduklarının altını çizelim. Standartların dışına çıkmak istiyorsanız özel üretim mobilyalara da yönelebilirsiniz.

Sandalye Ölçüleri Masaya Göre Olmalı

Yemek takımı mobilyalarında sandalye ölçüleri masanın modeline ve ölçülerine göre değişiyor. Bununla birlikte birbirinden farklı sandalye modellerine göre de elbette ölçüler farklılık gösteriyor. Bu noktada önemli olan sandalyenizin ölçü olarak yemek masasına uygun olması… Sandalye seçerken bazı kriterleri gözetmeniz daha uygun bir sandalye seçmenize yardımcı olabilir. Örneğin, ölçü belirlerken mutlaka bir süre oturun. Ayaklarınız yere değmiyorsa ya da yalnızca parmak uçlarınız değiyorsa o sandalye sizin için ideal bir ölçüde değil demektir. Ancak boyunuz uzunsa bu seçimi standart boy ölçüsüne sahip bir arkadaşınızla birlikte yapmanızı öneriyoruz. Sandalyenin oturum alanının genişliği de oldukça önemli. Rahatlıkla arkanızı yaslanabileceğiniz ölçülerde bir seçim yapmalısınız. Çok dik kalırsanız ya da çok yayılırsanız sırt ve bel ağrısı çekebilirsiniz. Sandalyenin genişliği de oldukça önemli. Bu ölçü önemini masaya oturacak kişi sayısıyla ortaya koyuyor. Çok geniş sandalyeler masada yan yana oturacaklar için sıkıntı yaratabiliyor. Masadan kalkmak ve masaya oturmak yemek sırasında bir probleme dönüşebiliyor. Son olarak, eğer sandalyeniz kolluysa boy ölçüsünde bunu da dikkate almalısınız. Sandalyelerin kolları masanın boyundan bir miktar daha kısa olmalı ki rahatlıkla masanın içine gizlenebilsinler. Böylelikle daha dekoratif bir alan tasarlayabilirsiniz.

Konsol ve Vitrin Ölçüleri

Yemek odası mobilyaları arasında yer alan konsol ve vitrinlerin ölçüleri daha çok yemek odasının büyüklüğüne göre belirlenmeli. Eğer küçük bir alanınız varsa çok büyük mobilyalar seçmemelisiniz ki alanınız da ruhunuz da daralmasın. Sıkışmış bir ortamda yemek yemenin pek keyfi olmadığının, basık bir ortamda vakit geçirilemeyeceğinin altını kalınca çizelim. Eğer dolaplı modellerden yana tercih yapıyorsanız kapakların ve çekmecelerin açılma mesafelerini de dikkate almalı ve ölçü almadan mobilya seçimi yapmamalısınız.

Peki geniş salonlarda hangi avize modellerini seçmelisiniz? Avize ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir çok model arasında gidip geliyor ve kararsız kalıyorsanız geniş salonlar için avize modelleri seçimi makalemizi mutlaka okuyun.

Yaşam alanlarınıza dahil edeceğiniz yemek odası takımları için, yemek odası önerileri makalemizi inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yaz geldi, tatil planları yapıldı. Herkeste bir güneye inma heyecanı aldı başını gidiyor. Yazın tadını plajlarda çıkarmanın vakti....
Devamı
Online mobilya alışverişi, ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe artan bir pazar payına sahip. Kullanıcılar artık internetten mobilya ...
Devamı
2020 zigon sehpa modellerini şimdi trend mobilya da keşfedin. Yıllardır her evde bulunan zigon adı dilimize Fransızcadan geçmiştir...
Devamı
Yemek odaları lekelenme ve kirlenmelerin en fazla olduğu alanlardandır. Özellikle çocuklu ailelerin veya çocuklu misafir ağırlayan...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ