facebook
Salonda Kullanılacak Orta Sehpa Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Salonda Kullanılacak Orta Sehpa Ölçüleri

Doğru orta sehpa seçimi nasıl olmalı?

Salon tasarımının tamamlayıcı mobilyalarından birisi olan orta sehpalar mutlaka doğru bir biçimde seçilmelidir. Orta sehpa modelleri arasından iyi bir seçim yapıldığı takdirde salonunuz daha şık ve ferah bir hale gelecektir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere bu sehpa seçimlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Orta sehpa seçimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken husus ölçülerdir. Ölçüler salona uygun olmadığı takdirde evin tüm dekorasyonu kötü bir görünüme kavuşabilir. Bu nedenle bu hususa özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Alan büyüklüğüne dikkat edilmeli

Orta sehpa seçimi sırasında yapılan en büyük hata boyut seçimidir. Bildiğiniz gibi orta sehpa söz konusu olduğu zaman farklı birçok boyut vardır ve bu boyutlar salonların büyüklüğüne göre tercih edilmelidir. Örneğin büyük salonlarda daha büyük orta sehpalar tercih edilmeli, küçüklerde ise daha küçük modeller. Tam tersi durumda sehpalar sırıtacak ve dekorasyonu da kötü etkileyecektir. İstediği kadar şık olsun eğer odaya uygun bir sehpa seçilmediyse sonuç pek güzel olmayacaktır. Fakat alan büyüklüğüne göre bir sehpa seçimi yapılırsa, tasarımda da bütünlük sağlanmış olur. Bu nedenle orta sehpa ölçüleri büyük önem taşımaktadır. Donatı elemanı olarak kabul edilen bu mobilyaların ölçülerinin belirlenmesinde, mekanın boyutlandırmaları büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber fonksiyon alanları da belirlenerek buna göre bir boyut seçimi yapılacaktır.

DİKKAT EDİLECEK DİĞER NOKTALAR

Orta sehpa modelleri arasından seçim yaparken sadece boyut değil tasarım noktasında da dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Orta sehpa dekorasyon anlamında büyük önem taşıyan donatı elemanlarından birisidir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere dikkat etmeniz gereken diğer noktalardan da bahsedeceğiz.

Renk uyumu sağlanmalı: Orta sehpa modeli seçimi yaparken diğer mobilyalarla arasındaki renk uyumuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde odanın dekorasyonu hoş olmayan bir görüntüye kavuşacaktır.

Modele dikkat: Orta sehpa modelleri arasından seçim yaparken modele de özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü kendi beğeninize ve dekorasyon zevkinize göre bir ürün almanız sizin için iyi olacaktır. Örneğin eğer sadelikten yanaysanız cam orta sehpa satın alabilirsiniz. Bununla beraber orta sehpa beyaz rengi de minimal dekorasyonlar için ideal olacaktır.

Fonksiyon konusuna dikkat edin: Sehpa seçiminde fonksiyon da önemli bir konudur. Eğer tasarımdan ziyade aynı zamanda ergonomikliğe de önem veriyorsanız bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer evinizde çok eşya varsa ve bu eşyaları sürekli olarak kullanıyorsanız size yakın bir yerde saklamak isteyebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda çekmeceli ve kapaklı sehpa modelleri sizin kurtarıcınız olacaktır.

Dayanıklı olmalı: Orta sehpa satın almadan önce modelin dayanıklılığını da kontrol etmelisiniz. Sehpalarda en çok ayaklar hasar görür. Bütün yükü taşıyan bu kısmın mutlaka dayanıklı olması gerekmektedir. Satın almadan önce ayakların sağlam olup olmadığını iyice kontrol edin.

Kullanışlı malzeme seçin: Orta sehpa seçiminde mutlaka kullanışlı malzeme ile üretilen modellere yönelin. Örneğin ahşap sehpalar sıklıkla satın alınan modellerdir. Bu modellere yönelmek isteyebilirsiniz.

Orta sehpa modelleri fiyatları markaya, malzemeye ve tasarıma göre farklılık göstermektedir. Fiyattan ziyade dayanıklılık konusuna önem vermeniz gerekiyor. Ucuz olduğu için aldığınız bir sehpayı uzun süre kullanamaz ve boşu boşuna masraf yapmış olursunuz. Bu nedenle fiyata da değil de kullanışlı oluşuna ve sağlamlığına dikkat edin.

Salonunuzda kullanacağınız orta sehpaların ölçülerini nasıl berlileyeceğiniz öğrendiyseniz, gelin uygun fiyatlı orta sehpa modellerini anlattığımız blog makalemizi de inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yatak odaları çiftlerin huzurlu vakitlerini geçireceği, günün yorgunluğunu atacağı ve kendilerini dinleyeceği özel yaşam alanlarıd...
Devamı
Yeni yuva kuracak çiftler ev dekorasyonu konularını sıklıkla araştırmaktadır. Ev dekorasyon önerileri arayan çiftler, yeni tutacak...
Devamı
Sınava hazırlanmak için yoğun bir tempo ve programa girmek gerekmektedir. Verimli çalışma ortamı oluşturmak için de yaşam alanları...
Devamı
Şık ofis odaları oluşturmak için hangi mobilya modellerini seçmeniz gerekmektedir? En şık çalışma alanları için tercih edeceğiniz ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ