facebook
Dekorasyonun “Puf” Noktaları

Dekorasyonun “Puf” Noktaları

Dekorasyonda bazı mobilyalar var ki aslında ayrıntı gibi görünseler de şık ve estetik mekanlar kurgulamanın en önemli destekçileri arasında yer alıyor. İşte puf koltuklar bunlardan biri. Eskiden daha çok yatak odalarında ve makyaj masalarında kullanılan puf koltuklar şimdilerde her mekanda kendine farklı bir kullanım alanı oluşturabiliyor. Bugün, “Puf oturaklar nerelerde kullanılır?”, sorusunun birden çok cevabı bulunuyor.

Puf koltuk denildiğinde sizin de aklınıza ilk olarak makyaj masalarını tamamlayan mini koltuklar geliyor, öyle değil mi? Artık değil! Çünkü puf koltuklar yatak odalarının sınırlarını çoktan aştı; mutfaklarda, salonlarda, banyolarda hatta antrelerde bile kullanılır oldu. Biz de sizin için dekorasyonun “puf” noktalarını derledik!

Puf Kullanım Alanları

Puf nerede kullanılır?” diye sorulduğunda ilk olarak akla yatak odası geldiğinden biz de anlatmaya yatak odasından başlıyoruz. Özellikle yatağın tam da bitimine yerleştirilen puf koltuklar, dekorasyonda bu mobilyanın en yaygın olarak kullanım şeklini temsil ediyor. Ağırlıklı olarak kapitoneli modellerden tercih edilen puf koltuklar, yatak odalarında makyaj masalarının tamamlayıcısı olabiliyor. Aynı zamanda giysi dolaplarının tam karşına yerleştirilerek yatak odasındaki dekoratif etki bu mobilyalarla güçlendirilebiliyor. Değişen modelleri olan puflar farklı dokuma çeşitleriyle de öne çıkıyor. Yatak odalarında ağırlıklı olarak koyu renkli ve kadife kumaşlı modeller tercih edilirken, makyaj masalarına en çok pudra rengindeki puflar yakışıyor.

Koltuk Takımını Tamamlıyor

Oturma odalarında koltuk takımıyla uyumlu büyük puf koltuklar şık bir atmosfer oluşturmak için kullanılıyor. Salon takımlarının kumaşına uygun olarak tercih edilse de oturma odalarında ağırlıklı olarak ayaksız, geniş puflar tercih ediliyor. Salonda kullanılan puflar kimi zaman sehpa görevini de üstleniyor. Çoğu zaman da televizyon keyfini katlamaya yardımcı olabiliyorlar. Ayaklarını yumuşacık puf koltuğa uzatıp televizyon seyretmek, işten eve yorgun gelenlerin ideal rahatlama yöntemlerinden biri oluyor.

Yemek Takımlarına Puf Bir Dokunuş

Son zamanlarda puf koltukları yemek takımlarının tamamlayıcısı olarak da görüyoruz. Özellikle klasik tarzda ve kare veya dikdörtgen tasarım yemek masalarının bir tarafında uzun bir puf koltuk yerleştirilerek farklı bir dekoratif dokunuş yapılabiliyor. Bu sayede hem yemek takımı hareket kazanıyor hem de ortamda aykırı bir şıklık kurgulanıyor. Evinde ayrı bir yemek odası olanların bu şekilde bir kullanımı tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Böylelikle alandan kazanacağınız gibi trendlere de uyum sağlamış olacaksınız.

Misafirperver Puflar

Puf koltuklar, bulundukları ortamda tek başına lüks bir etki yaratmayı başaran çok özel mobilyalar… Daha evin girişi itibariyle misafirlerinizi etki altına almak istiyorsanız antreye bir puf koltuk yerleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Antreye yerleştirilen puf koltuklar misafirlerin rahatlıkla ayakkabılarını giyip çıkarmalarına olanak tanıyor ve konforu temsil ediyor. Antrenin soğuk havasını da dağıtarak burada özel bir odak noktası yaratıyor.

Puf Koltuk Seçerken Dikkat!

Puf koltuklar için, dekorasyonda önemli tamamlayıcılar dedik. Peki, puf koltuk seçmenin püf noktaları neler olabilir?

  • Puf koltuk seçerken evin hangi bölümünde kullanacağınızı düşünerek seçmelisiniz. Banyo gibi ıslak mekanlarda kullanılacak olan puflar neme dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gerektiğini unutmayın.
  • Eğer ofisiniz için bir puf koltuk arayışındaysanız ofislerde ağırlıklı olarak koyu renkli ve deri puf koltukların tercih edildiğini hatırlatalım.
  • Salonlarda hem salon takımınıza uyum sağlayacak tarzda hem de ortama hareket katacak renklerde olmasını önemsemelisiniz. Salon dekorasyonunda devamlılığı korumak istiyorsanız perdelerle uyumlu renklere yönelmelisiniz.
  • Yatak odanızda eğer ayak ucunuza yani yatak bitimine bir puf koltuk yerleştirecekseniz, yatağınızın devamı niteliğinde düşünmelisiniz. Eğer ayrı bir oturma alanı olarak kullanacaksanız farklı bir renk ve desendeki puf koltuk seçimiyle yatak odanızı daha sofistike hale getirebilirsiniz.

Genç odası dekorasyonunda çalışma masalarının önemi oldukça fazladır. Peki en doğru genç odası masası nasıl seçilir?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kalabalıklaşan şehir yaşamı dar alanlarda yaşamayı bir mecburiyet haline getiriyor. Artık apartman dairelerinin metrekareleri daha...
Devamı
Evlenecek çiftlerin, eksiksiz bir çeyiz listesine sahip olması ilk planları arasında yer almaktadır. Ev eşyaları ve mobilya öneril...
Devamı
2019’un serin günlerini hafif hafif hissetmeye başlamışken sonbahar-kış sezonunun evlerimize getireceği yeni trendleri incelemenin...
Devamı
Biri size, “yemek yerken ölçülü ol” derse, bundan ne anlarsınız? Fazla yememeniz gerektiğini, öyle değil mi? Elbette haklısınız am...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ