facebook
Kedileri Deri Sandalyeden Uzak Tutma Taktikleri

Kedileri Deri Sandalyeden Uzak Tutma Taktikleri

Evlerinde evcil hayvan besleyenler için mükemmel bir rehber hazırladık. Kedilerinizi deri sandalye ve koltuklarınızdan uzak tutacak işe yaradığı kanıtlanmış taktikleri keşfedin. Tırnaklarını bilemek için kedilerinizin gözünü ayırmadığı deri yemek masası sandalyeleriniz ve deri koltuk takımlarınızı kedilerinizin sivri tırnaklarından uzak tutabilirsiniz. Evcil hayvan besliyorsunuz ve delik deşik sandalye ve koltuklardan muzdaripseniz ve yeni alacağınız mobilyalarınızda bu durumun olmasını istemiyorsanız işte doğru yerdesiniz.

Kedinizin İhtiyacını Anlayın

Evcil hayvanlarımız gösterdiği davranışlar çoğu zaman bilinçli olmayan içgüdüleri ve ihtiyaçlarını gidermek için gerçekleştirdiği davranışlardan oluşmaktadır. Genellikle doğal ortamlarda ağaçlar ve toprağı esneme ve tırmalama alanı olarak kullanan kediler tırnakları bileylemektedir. Kediler genellikle kaslarını açmak yani esnetmek ve alanlarını belirlemek için belirli alanları tırmalamaktadır. Kedilerin patilerinin iç kısımlarında küçük koku bezleri bulunmaktadır. İnsan burnu ile alınamayan bu koku kedinizin bölgesini işaretlemesi ve dolayısıyla kendisini güvende hissetmesini sağlamaktadır. Kedinizin tırmalamasını kesinlikle durdurmazsınız, ancak tırmaladığı alanı ve ihtiyaçlarını yönlendirebilirsiniz. Peki kedinizin hedefinde olan koltuklarınızı ve sandalyelerinizi nasıl koruyacaksınız?

Kedinize Alternatif Bulmanız Gerekiyor

Evinizin tatlı ve sevimli üyelerinin eşyalarınıza zarar veren davranışlarını engelleyemeseniz de farklı alanlara yönlendirebilirsiniz. Bir kedinin tırmalama ihtiyacını baskılayamazsınız. Baskılamaya çalışmak onu daha da strese sokacak ve daha farklı sorunlara sebebiyet verebilirsiniz. Bu nedenle kedinizin davranışlarını yönlendirmek ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için üretilen ürünleri tercih edebilirsiniz.

Deri sandalyeleriniz ve koltuklarınızdan kedilerinizi uzak tutmak için kedinize mutlaka tırmalama tahtası almalısınız. Bu ürünün ismi tırmalama ağacı olarak da isimlendirilmektedir. Hasır ip ile örülen bu tırmalama tahtası kedinizin tırnaklarının batacağı ve kendisini esneteceği, tırnaklarını geçirmekten hoşlanacağı tırmalama ağacını almalısınız. Özellikle kediniz yavruyken almanız, kedinizin bu oyuncağa alışması ve diğer eşyaları tırmalama ile özdeşleştirmemesi adına önemli olacaktır.

Tırmalama tahtası alsanız bile zaman zaman kediniz o göz alıcı parlak deri sandalyeleri tırmalama alanları olarak görebilir. Kokusunu yaymak için tırnaklarını geçirmek isteyebilir ve bunu sizin ruhunuz duymadan yapabilir. Peki siz ne yapmalısınız? Tırmalama tahtası da sorunu çözmüyorsa, kedinizin korktuğu ve sevmediği bir eşyayı ya da kaplama malzemesini sandalyelerinizde kullanmanız onu sandalyeden uzak tutacaktır.

Ne yapıp ne ettiyseniz de kedinizi deri koltuklarınızdan uzak tutamadıysanız kedinizin sevmeyeceği ve o kokuyu aldığı alana gelmeyen kedi uzaklaştırıcı sprey olarak satılan ürünü tercih edebilirsiniz. Bu kedi uzaklaştırıcı koku ile kedinizi sıkıldığı bölgeden uzak durmasını sağlayacaktır. Ya da kedinizi doğal yöntemler ile oluşturulan doğal maddeler ile mobilyalarınızdan uzak tutabilirsiniz. Kedilerinizi uzak tutmanız istediğiniz mobilyaların çevresine turunçgillerin yağları, sirke, idris otu, biber ve sarımak gibi güçlü koku yayan doğal maddeler ile kedinizi o bölgeden uzak tutabilirsiniz.

Kedilerinizin Enerjisini Atmasına Yardımcı Olun

Kediler evcil hayvanların içerisinde en özgür ancak yaşadığı alanı sahiplenen bir karakter özelliğine sahiptir. Özellikle evcil hayvanınız dışarı çıkmıyor ve ürkek davranışlar sergiliyorsa kedinizin günlük atması gereken enerjiyi evde atması gerekmektedir. Eğer evcil hayvanınızla yoğun çalışma temponuzdan dolayı ilgilenemiyor ve enerjisini atması için onunla oyun oynayamıyorsanız kedinizin enerjisini atacak başka aktiviteler bulacaklardır. Masa üzerindeki eşyaları yere atma, masa sandalyelerini tırmalama, koltukları tırmalama, evde ani koşuşturmacalar yaparak evi dağıtma gibi davranışlarda bulunmaktadır. Mutlaka kedinizin enerjisini atması için onunla oyun oynamalısınız. Kediniz ile yumaklar, onun zıplamasını sağlayacak ip ve topun peşinden koşturması için yumuşak top bir top ile onun koşuşturmasını sağlamalısınız. Böylece enerjisini atan kediniz rahatlayacak ve rahat bir uyku çekerek enerjisini mobilyalarınızdan çıkarmayacaktır.

Özendiğiniz şık yaşam alanlarınızın şıklığını daha da arttırmak adına yaşam alanlarınızda cam masa kullanma fikirlerini keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mutfak masaları tüm ev hanımlarının vazgeçemeyeceği ya da küçük mutfaklara sahip evi olanların hayallerini süsleyen mobilyalardır....
Devamı
Doğru yatak başlığı seçimi, yatak odası takımı özellikleri, karyola özellikleri, yatak odasının boyutları ve kullanacak kişilerin ...
Devamı
Performansınızı etkileyecek ofis dekorasyon fikirleri burada. Duvarları saran motivasyon cümleleri, ofisinize canlılık katan iç me...
Devamı
Geniş yatak odalarının dekoratif tasarımında kullanılacak mobilya ve aksesuar ürünlerinin seçimi nasıl olmalıdır? Odanız için seçe...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ