facebook
Dresuar Mobilyalarının Kullanım Amacı ve İşlevi Nedir?

Dresuar Mobilyalarının Kullanım Amacı ve İşlevi Nedir?

Mobilyanın aykırısı olur mu? Cevap veriyoruz: Olur! Dresuar bu aykırılığa en güzel örneklerden biri oluyor çünkü kullanımı açısından hiçbir kurala bağlı değil. Hem çok amaçlı, hem çok işlevsel hem de çok uyumlu bir mobilya olan dresuarı evinizin istediğiniz her yerinde, her türlü kullanım amacına yönelik değerlendirebilirsiniz.

Fransız dekorasyon stilinin bir parçası olan dresuar belli bir zaman öncesine kadar evlerin daha çok antrelerinde kullanılan bir mobilyayken bugün artık istenilen her alanda farklı konseptlerde ve değişik işlevlerle konumlandırılabiliyor. Bir kurala bağlı olmayan dresuarı isterseniz salonunuzda salon akesuarlarınızı yerleştirdiğiniz, isterseniz yatak odanızda makyaj malzemelerinizi ve parfümlerinizi konumlandırdığınız bir mobilya olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, mutfak ve banyoda da farklı şekillerde konumlandırılan dresuarlar bulundukları her ortama şıklık ve elbette düzen getirmeye devam ediyorlar.

Dresuarın Amacı Nedir?

Dresuarın ille de bir amacı olacak diye bir kural da yok. Tamamen dekoratif bir parça olarak evinizde konumlandırabilirsiniz. Ancak çıkış noktası ve ana amacı fazlalıkları toplamak ve bulunduğu ortamı düzenlemek. Bu amaçla tasarlanmış olan bu özel mobilya hem işlevsellik kazanıyor hem de konumlandırıldığı yerde odak noktası yaratabiliyor.

Dresuarınızın takım olan salon mobilyalarınızın bir parçası olması gerekmediğini de hatırlatalım. Son dönemlerde tasarım ve mimari alanda eklektik duruşun hakim olduğunu ve bunun da farklı malzeme, tarz ve modeldeki ürünleri bir arada kullanabilme esnekliğini kazandırdığını unutmayın. Dresuar mobilyaların işlevi birden fazla olduğuna göre satın alırken öncelikle kendi ihtiyacınızı düşünmeli ve dresuarı ne amaçla kullanacaksanız o amaca uygun modelde bir dresuar seçmelisniz.

Dresuar Nerede ve Nasıl Kullanılıyor?

Dresuarların evin her alanında kullanıldığını söylemiştik. Elbette yalnızca evde değil, ofislerde, makam odalarında, otel lobilerinde ya da otel odalarında değişen boyutlarda ve modellerde dresuar kullanımları söz konusu olabiliyor. Ancak en çok nerede ve ne şekillerde kullanılacağını şu şekilde sıralayabiliriz:

Antrede dresuar kullanımı çok işe yarıyor ki aslında bu mobilyanın çıkış noktası da antreler. Eve girdiğinizde ya da evden çıkarken anahtar, telefon, çanta gibi eşyalarımız ilk bıraktığımız alan burası. Eğer antre büyükse şık ve büyük bir dresuar daha eve giriş anından itibaren davetkar bir duruş sergileyebilir ve misafirleriniz için şık bir karşılama unsuru olabilir. Çekmeceli modeller tercih ederek dresuar üzerinde kalabalık bir görünüm oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Salonda kullanılan dresuarları koltuk arkasına yerleştirmek oldukça dekoratif ve akılcı bir yaklaşım. Bu sayede salonu ikiye bölme ve aynı mekanda iki ayrı alan kurgusu yapma şansını elde edebilirsiniz. Ancak böyle bir kullanım için geniş bir salonunuz olması gerektiğini bilmelisiniz. Aksi takdirde alanınız çok daralabilir. Salonda bir başka dresuar yerleşim alanı olarak ise pencere önlerini önerebiliriz. Bu sayede pencere önünde yer alan kalorifer petekleri de kamufle edilmiş oluyor. Salondaki boş bir duvara dresuarı yaslamak yanına da bir berjer iliştirmek ise en sık rastlanan dekoratif çözümlerden biri. Bu daha çok kitap kurtlarının tercih ettiği bir kullanım tarzı... Soğuk kış günlerinde evde bir köşeye sığınıp kitap ve dergi okumak çok keyifli olabiliyor.

Dresuarları nereye konumlandırdığınız kadar, nasıl konumlandırdığınız da oldukça önemli. Örneğin, abajur, dekoratif vazo ya da canlı çiçek gibi parçaları dresuarla simetrik bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Tam tersi bir tercihle asitmetrik bir yerleşim de çok farklı durabiliyor. Mekana derinlik katmak isteyenler dresuar üzerinde ayna konumlandırarak hem daha şık hem de daha ferah bir salona kavuşabilir.

Yatak odalarında kullanılması için tasarlanan modern tabloları keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Son zamanlarda birbirinden dekoratif, canlı ve ilham veren tablo çeşitleri arasında sloganlı tablo modelleri öne çıkıyor. Motivasy...
Devamı
Chester koltuk modelleri, rahat mıdır? Evet bir çok kullanıcı tarafından, tarafımıza yönetlilen ve kullanıcılar tarafından merak k...
Devamı
Dünya tasarım tarihinde eames sandalye modelleri kadar ses getirmiş bir başka ürün yoktur dersek herhalde yanılmış olmayız. Tabiki...
Devamı
Şık ve etkileyici bir ofis tasarımı tercih etmek isteyen kullanıcıların modern ofis mobilyalarını tercih etmeleri doğru bir davran...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ