facebook
Çocuk Odalarına Uygun Çalışma Masaları

Çocuk Odalarına Uygun Çalışma Masaları

Çocuk odası mobilyalarında yer alan çalışma masalarının tercih edilmesi kimi zaman zor kimi zaman ise yanlış olmaktadır. Aileler genellikle çalışma masasını mevcut mobilyalara ek olarak tercih ederken yanlış seçim yapabilmektedir. Çocuk odası mobilyalarını direkt takım olarak alındığında bu sorun ortadan kalkacaktır ancak tek başına bir çalışma masası seçiminde dikkat etmeniz gereken etmenler bulunmaktadır. Peki nasıl doğru çalışma masasını seçerim diyorsanız gelin yazının devamında ayrıntılı açıklamamızı inceleyelim.

Mevcut çocuk odasına çalışma masası seçmek ve tercih etmek bir ihtiyaç doğrultusunda gerçekleştirilen satın alma davranışı olmaktadır. Bu nedenle masayı kullanacak kişinin tam ihtiyaçlarını ve kullanım alışkanlıklarının bilinmesi, odanın tasarımı ve ölçülerinin belirleyici olduğu tam anlamıyla kavranmalıdır. Bir çalışma masası şık veya uygun fiyatlı olduğu için tercih edilmemelidir. Bu çalışma masası istediğiniz işlevi yerine getirmediği takdirde tam anlamıyla gereksiz bir yer kaplayan niteliksiz eşyadan farkı olmamaktadır. Birçok farklı tarza uygun çalışma masaları bulunmaktadır.

Mesleki Çalışma Masaları

Çocuk odalarında tercih edeceğiniz çalışma masalarının farklı yetkinlikleri bulunmaktadır. Mesleki çalışma masaları da odayı kullanan çocuğunuzun okuduğu okul ve bölüm ve ilerideki mesleği gereği yapacağı çalışmaları destekleyecek nitelikte olması gerekmektedir. Örneğin çizim dersleri olan bir çocuğunuz varsa çalışma masasının yüzey alanında kesinlikle bölme, yan taraflardan çerçeve ve küçük bir çalışma alan olmamalıdır. Çizim derslerinde tercih edilen kağıt ve defterlerin boyutlarına uygun geniş yüzey alanına sahip bir çalışma masası çocuğunuzun çalışmasını kolaylaştıracak önemli bir unsur olmaktadır.

Çalışma Masasında Bilgisayar Kullanımı

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilişim teknolojilerinde de ilerleme kat etmektedir. Masaüstü ve laptop hatta oyun bilgisayarları gibi farklı amaca hizmet eden cihazlar üretilmektedir. Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanıldığı bilgisayarını çalışma masasında kullanabilmesi için el verişli bir model seçmeniz gerekmektedir. Örneğin masaüstü bir oyun bilgisayarında hoparlörlerin, Mouse ve klavyenin yerleştirileceği geniş alanların olması gerekmektedir. Bununla birlikte bilgisayar kasasının iyi bir şekilde hava sirkülasyonunun gerçekleştirileceği alan oluşturulması gerekmektedir. Oyun bilgisayarları üst düzey performans gösterdiği için daha güçlü fan sistemi kullanımı ile birlikte hava sirkülasyonu olan bir alanda kullanılması gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışma masasının da bu alanı sunması gerekmektedir.  Ya da masayı kullanan çocuğunuz laptop kullanıyorsa tüm alanlarla ihtiyaç duymayıp daha minimal bir çalışma masası tercih edebilirsiniz.

Doğru Oturuş Pozisyonu

Çalışma masasında bilgisayar kullanırken ya da ders çalışırken doğru oturuş pozisyonunun desteklenmesi gerekmektedir. Dizlerin, belin, kolun ve bileğin yanlış kullanımı sonucunda doğabilecek hastalıkların engellenmesi için en doğru ölçüler ile tasarlanmış ergonomik çalışma masaları kullanılması gerekmektedir. Doğru oturuş pozisyonu için çalışma masası ne kadar önemliyse, çalışma masasının karşısında kullanılan sandalyenin de masa ile uyumlu olması, bel desteği sunması, yeri geldiğinde kol destekleri ile çalışanı desteklemesi gerekmektedir. Çalışma masası seçerken bu masa ile uyumlu çalışma sandalyesi de seçmelisiniz.

Tasarım Açısından Uyumlu

Genellikle daha sonradan seçilen çalışma masaları odadaki mevcut mobilyalar ile uyumlu olmayacaktır. Ancak doğru uyumu yakalamak adına seçeceğiniz çalışma masasının odadaki mobilyaların ölçülerine, rengine, tasarımına yakın ve en azından birbirleri ile etkileşime geçecek bir tarzda seçmeniz gerekmektedir. Bu uyumu gerçekleştirmek oldukça zor olmaktadır. Genellikle odaya sonradan dahil edilen çalışma masaları uyum sağlamasa da size ve zevkinize göre en şık modern çalışma masalarını keşfedebilirsiniz. Ancak yine de istediğiniz modeli bulamıyorsanız sizler için değerli ve gözünüzden sakındığınız çocuklarınızın mutluluğu, etkili ders çalışması ve sağlığı için genç odası takımları tercih ederek ona güzel bir hediye sunabilirsiniz. Trend Mobilya’dan tercih edeceğiniz genç odası takımları en şık ve en uygun fiyat garantisi ile müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. 

Bir önceki yazımız olan Dayanıklı şezglon modelleri blogumuzu okumak için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern dekorasyonda canlı renkleri kullanmalısınız. Canlı ve hareketli renkler, ortama ilk girdiğiniz andan itibaren enerjisi ile ...
Devamı
Bohem dekorasyona göre mobilya seçimi nasıl yapılır? Kaynağını yerleşik yaşama karşı, yersiz yurtsuz yaşayan göçebe çingenelerden ...
Devamı
Dresuarlar, genelde antrede olmak üzere evinizin her alanında farklı amaçlarla kullanabileceğiniz çekmeceli, sehpaya benzeyen anca...
Devamı
Genellikle klasik sevenlerin tercihi bahüler aynı zamanda çekmeceli komidinlerdir. Şık ve gösterişli çeşitleri ilgiyi üzerlerine ç...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ