facebook
Yemek Odası ile Kullanılacak Aksesuar Ürünleri

Yemek Odası ile Kullanılacak Aksesuar Ürünleri

Yemek odanızı dekoratif olarak zenginleştirmek ve göz alıcı bir görünüm sağlamak için yalnızca mobilyalarınız yeterli olmayacaktır. Ne kadar şık bir yemek takımınız olursa olsun, yemek odanızı tamamlayacak aksesuarlardan faydalanmadığınız sürece, bu alanda fark yaratmanız pek de mümkün değil. Yemek odasında, yemek masası üstü, konsol üstü, vitrin içi ve duvar gibi farklı alanlarda konumlandıracağınız yüzlerce çeşit aksesuar arasından, odanızdaki hâkim tarz ve renkleri göz önünde bulundurarak kolayca tercih yapabilirsiniz. Bu konuya ilişkin fikir ve önerilerimizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yemek masası üstünde kullanabileceğiniz aksesuarlardan ilki yemek masası örtüsüdür. Masa örtüleri hemen hemen her evde günlük ve misafire bağlı olarak değişebilen farklı renk, model ve kumaşlarda birden fazla adette bulunmaktadır. Daimi olarak kullandığınız örtülerde mobilya ve sandalye döşemesindeki renklere uyumlu renkte yapacağınız seçimler, masanızın görünümünü zenginleştirecektir. Masa örtüsü üzerine kullanılan runner adı verilen enlemesine uzun örtüler ve Amerikan servisler de, masa örtüsü ile uyum içerisinde olduğunda şık bir sofra için ilk ve sağlam bir adım atmışsınız demektir. Masa örtüsü üzerine kullanacağınız aksesuarlarda da vazo, obje, dekoratif tabak, şamdan, gondol gibi çok çeşitli seçenekler mevcut. Burada zevkinize göre tercih edeceğiniz cam, seramik, gümüş, bronz, deri, akrilik ve ahşap gibi farklı materyallerden üretilmiş vazo ve objeler yemek odanızın tarzına uyumlu şekilde seçilmelidir. Vazo ve çiçeklerle süslemek istediğiniz bir masada, tercih edeceğiniz çiçeğin çeşidi ve rengi bile dekoratif uyum sağlamak için son derece büyük öneme sahiptir.

Masa üstü kadar konsol üstü aksesuarlar da, yemek odanızı zenginleştiren öğeler arasında yer almaktadır. Konsollar iç depolama alanı imkânıyla son derece kullanışlı mobilyalar olmakla beraber, üst alanı ile dekoratif bir sergi alanı yaratmaktadır. Genelde tercih edilen konsol üstü dekoratif öğeler şamdanlar, mumlar ve vazolar olmakla beraber, fotoğraf albümleri ve çerçeveleri, akvaryum ve teraryumlar gibi farklı seçenekler de son dönemde sıklıkla kullanılmaktadır. Son dönemin trendlerinden biri de, klasik olarak konsol üzeri ayna kombini yerine konsol üzeri farklı renk ve desenlerde antika seramik tabaklar ile duvar dekorasyonu sağlamak. Bu trend, yemek odası dışında mutfaklarda da sıklıkla kullanılmakla beraber, country ya da art deco tarzındaki alanları desteklemektedir.

Eskisi kadar sıklıkla kullanılmasa da vitrinler hala yemek odalarının, özellikle de klasik tarzdaki yemek odası takımlarının önemli öğelerinden. Klasik kullanımda, dışındaki cam kapaklar sebebiyle içerisinin göründüğü ve bardak, fincan gibi eşyaların simetrik olarak dizildiği vitrinler, son dönemde bu eşyalardan bağımsız sadece antika biblo, kahve fincanı, kadeh ya da tabak koleksiyonlarını ya da dekoratif objeleri sergilemek için de kullanılmakta. Ayrıca bir bölümünü işlevsel kullanmak adına misafir yemek takımınızı dizip, bir bölümünü de dekoratif olarak zenginleştirmek için vazo, şamdan, mumluk, çerçeve, gondol ve sepet gibi aksesuarları da kullanarak daha dolu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yemek odanızın duvarlarında kullanacağınız aksesuarlar da odayı zenginleştirecek öğeler arasındadır. Eğer küçük ve dar bir yemek odanız varsa, odayı derinleştirmek adına yemek masasının yakın bulunduğu duvara, masanın biraz üzerinde bir hizaya büyük ve dikdörtgen bir ayna yerleştirebilirsiniz. Eğer alan sıkıntınız yoksa aynı duvara yemek odanızın tarzı ve genel renklerine uygun bir tablo da yerleştirebilirsiniz. Üzerinde ayna kullanacağınız bir başka eşya da, tahmin edebileceğiniz gibi konsol. Yine böyle bir kullanımla da odanızın derinliği ve genişliği artmış gözükecek ve konsol üzerinde kullanacağınız aksesuarların aynadan gelen yansımasıyla daha zengin bir dekoratif görünüme sahip olacaksınız.

Salonlarınıza estetik katarken kullanışlı yapısı ile kullanıcısını memnun eden yan sehpa modelleri ne işe yarıyor? Kullanım alanları nelerdir? Öğrenmek için blogumuzu okuyun. Ya da yemek odası takımı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli detayları paylaştığımız, yemek odası seçim önerilerimizi keşfedin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Son yıların yükselen trendi kapitoneli koltuk modelleri! Nereye gitsek onlarla karşılaşıyoruz. Evlerde, ofislerde hatta otellerde,...
Devamı
Baharın gelişi ile herkeste bir enerji artışı olduğunu fark etmişsinizdir. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, güneşin gülümsem...
Devamı
Oturma odanız ya da salonunuzda televizyondan vazgeçemeyenler, tv ünitelerini bir dekorasyon öğesi haline getirmeyi tercih etmekte...
Devamı
Tek kişilik yatak odası takımı modellerini keşfedin. Tasarımı ile yatak odası takımları ile aynı ancak, ölçüleri ile tek kişilik y...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ