facebook
Yan Sehpa Modelleri Ne İşe Yarıyor?

Yan Sehpa Modelleri Ne İşe Yarıyor?

Sehpalar oturma odaları, salonlar, yatak odaları gibi ev içerisinde ve ofis, otel, yurt, kafe gibi ev dışındaki alanlarda sıklıkla tercih edilen mobilyalardır. Sehpalar kullanım özelliklerine göre farklı türlerde bulunmaktadır. Zigon sehpalar, orta sehpalar, c sehpalar ve yan sehpalar en fazla kullanılan sehpalar arasındadır.

Yan sehpalar genellikle tekli olarak kullanılan sehpalardır. Zigon sehpalar farklı boyutlarda birden fazla sehpanın iç içe geçebileceği şekilde tasarlanırken yan sehpalar tekli olarak tasarlanmaktadır. Tekli kullanım alanına sahip olduğu için tasarım ve özellik bakımından zigon sehpalara göre daha çeşitliliğe sahiptir.

Yan sehpalardın rafları ve çekmeceleri olan modelleri mevcuttur. Bu tarz fonksiyonel yan sehpaları koltuklarınızın yan kısımlarına uzun süreli konumlandırarak kullanabilirsiniz.  Yan sehpalar genellikle hafif ürünler oldukları için ev içerisinde taşınması ve kullanılması oldukça rahattır. Salon ve diğer alanlar içerisinde diğer sehpa modellerine göre daha kolay kullanıma sahip olduğu için fazla tercih edilmektedir.

Boyut olarak küçük yan sehpa modelleri bulunabildiği gibi daha büyük yan sehpa modelleri de bulunmaktadır. Alanınızın genişliği veya vermek istediğiniz dekoratif havaya göre istediğiniz boyutlara sahip yan sehpa modelleri tercih edebilirsiniz. Küçük yan sehpalar kullanışlı olmakla birlikte dekoratif açıdan da oldukça şık ürünlerdir.

Salonlarınız için yan sehpa seçerken dikkat etmeniz gereken bazı huşular bulunmaktadır. Öncelikle yan sehpalarınızı hangi amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Kullanacağınız yan sehpa çay ve meyve zamanı koltuğun yanına çekilecek hareketli bir ürün mü olacak yoksa koltukların yanında veya herhangi bir alanda sabit duracak bir ürün mü olacak. Buna karar vererek ihtiyacınız olan özelliklere sahip yan sehpa modeline karar verebilirsiniz.

Eğer yan sehpa iki tekli koltuğun arasında, koltukların yan kısımlarında veya evin herhangi bir alanında sabit kalacaksa fonksiyonel özellikleri olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Çekmece ve raflara sahip olan yan sehpalar taşınması sırasında zorluklar yaşanacağı için fazla hareket halinde olacak olan yan sehpalarda raf ve çekmece bulunmaması önerilmektedir.

Eğer yan sehpalarınız misafir varlığına, çay ve meyve saatinin olup olmamasına göre koltukların yanında zaman zaman konumlandırılacaksa yalın ayaklar üzerine sabitlenmiş üst alana sahip sade yan sehpalar tercih edilmelidir. Bu şekilde kolayca yer değiştirilmesi sağlanabilir. Çay saatlerinde çayın yanında konumlandıracağınız tabakların varlığına göre sehpaların genişliğine karar vermelisiniz. Her ihtiyaca uygun olmasını istiyorsanız geniş olan yan sehpaları tercih edebilirsiniz.

Yan sehpalar oldukça dekoratif ürünler olduğu için genç odası ve yatak odasında, yatak ucunda kullanılabilmektedir. Dekorasyon açısından farklılıklar isteyen kişilerin tercih ettiği bu kullanıma uygun yan sehpa modelleri bulunmaktadır. Yatak odaları takımları içerisinde bulunan komodinlerde bulunan geniş çekmecelere sahip olmaması yan sehpanın işlevsel bir dezavantajıdır. Ancak yeteri kadar çekmece ve dolaba sahip kişiler dekoratif özelliklerinden dolayı yan sehpa kullanmayı tercih edebilirler.

Yan sehpalar kafelerde kullanılan sehpa modelleri arasındadır. Samimi sohbet ortamı oluşturmak isteyen kişilerin berjerler ile yan sehpaların kullanılması tercih edilen kafe dekorasyon fikirleri arasındadır.

Her ortama uygun özellikleri ve tasarımı olan yan sehpalar bulunmaktadır. Yan sehpalarınızı alırken dekorasyon ve kullanım özelliklerine ek olarak kalitesine ve üretilirken kullanılmış olan malzemenin kalitesine de dikkat edilmelidir. Yan sehpalar ve diğer sehpa modelleri hareket alanı içerisinde konumlandırılabilen ve olası kazaların yaşanması yüksek olan alanlarda konumlandırılmaktadır. Herhangi devrilme ve yıkılmaların yaşanmaması için sağlam işçilik ve sağlam ayaklara sahip yan sehpaları tercih etmelisiniz. Her alana uygun olarak tasarlanmış yan sehpa modelleri ile alanlarınızda hem dekoratif hem işlevsel mobilyalar kullanmış olabilirsiniz.

Salonlarınıza yan sehpa modeli dahil etmek istiyor ve daha ayrıntılı da bilgi almak istiyorsanız, yan sehpaların özellikleri adlı blog makalemizi okuyarak derinlenemesine bilgi alabilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Salon ve oturma odaları evlerde en fazla zaman geçirilen alanlardır. Ailenin ortak zaman geçirdiği, misafirlerin ağırlandığı, eğle...
Devamı
Bebeğinize uygun beşik seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Beşik seçiminde kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli özellikleri...
Devamı
Yan sehpalar yaşam alanlarında nasıl kullanılır? Yan sehpaların özellikleri nelerdir? Dekorasyonunuza dahil edeceğiniz mobilyaları...
Devamı
Doğru berjer nasıl seçilir? Berjer koltuk modelleri her sezon, değişen dekorasyon anlayışlarına uygun biçimde tasarlanan koleksiyo...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ