facebook
Koltuk Takımlarınız ile Uyumlu Halı Seçimi

Koltuk Takımlarınız ile Uyumlu Halı Seçimi

Oturma odası ya salonlarınızda koltuk takımlarınızı tamamlayan en önemli görsel öğelerden biri zemin dekorasyonunun vazgeçilmez bir parçası olan halılardır. Yalnızca koltuk takımlarınızın tarzına değil, aynı zamanda rengine göre de uyumlu olarak seçmeniz gereken halılar, salon ya da oturma odanızdaki dekorasyonu baştan aşağı değiştirecek güce sahiptir. Hatta halının önemi bazı kişiler için o kadar büyüktür ki, bu kişiler iç mekân dekorasyonuna önce halıyı seçerek başlamayı tavsiye etmektedirler. Sıfırdan bir ev dekorasyonu için bu durum ihtimal dâhilinde olsa da, çoktan dekore edilmiş ve eşyaları seçilmiş evler için halının uyum sağlayan öğe olarak seçilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda, koltuk takımlarınız ile uyumlu halılar seçmek için çeşitli dekoratif fikir ve önerileri bulabilirsiniz.

Koltuk takımlarınıza uygun halı seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken ilk nokta odanızın ve koltuk takımlarınızın tarzı olmalı. Klasik bir koltuk takımına sahipseniz, klasik motifler içeren daha ağır bir halı modeli seçerek dekorasyonunuzu tamamlamanız uygun düşer. Ancak, son derece modern ve minimalist tarza sahip bir oturma odanız varsa, bu tarza uygun köşe kanepeler tercih ederek mekânda açıklık tercih ediyorsanız, seçeceğiniz halı modeli hafif, ince, kilime yakın bir tasarımda ve sade renklerde olmalıdır.

İkinci önemli konu elbette renk. Bu noktada sadece koltuk takımınız değil, odanın zemin ve duvar rengi, ayrıca perdelerin renkleri de modern halı modelleri seçiminizi etkileyecek önemli öğelerdir. Karar vermeniz gereken ilk konu, halınızın tek renk mi, desenli mi olacağıdır. Eğer adı geçen diğer öğeler renkli ve desenliyse, halınızı tek renk seçmeniz ortama sakinlik getirecektir. Ancak tam tersi, düz renklerde koltuk, perde ve duvarlara sahipseniz, oturma odanıza ya da salonunuza desenli halılar ile hareket katabilir ve zemindeki bu hareketliliği odadaki odak noktası olarak belirleyebilirsiniz. Desenli bir halı seçerken de, halıdaki en baskın rengin döşemelerinizle uyumlu olması, odadaki görsel harmoniyi destekleyecektir. Açık renkli koltuklarınız varsa, renkli halılar seçerek odadaki sakinliği zeminde kırabilirsiniz.

Koltuklarınızı süsleyen en önemli aksesuarlar elbette ki yastıklar ve kırlentlerdir. Halı seçiminde sadece koltuklarınızın değil, yastıklarınızın rengi ve desenini de göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle direkt koltuk-halı uyumu yerine kırlent-halı uyumunu sağlamak, daha ince bir zevke hitap edenler için ayrıntılı ama önemli bir detay. Örneğin, kırlentlerde yer alan desenler floral şekillerde ise, halınızda da bunu tamamlayacak minik desenler olabilir. Bir başka örnek vermek gerekirse, geometrik desenler barındıran kırlentleriniz varsa, buna uygun olarak çizgili, şeritli ve geometrik desenli halılar seçerek görsel uyumu yakalayabilirsiniz.

Zemin rengi de seçeceğiniz halı için önem teşkil etmekte. Son dönemde kullanılan parkeler, renk seçeneklerine göre ahşap, beyaz ya da siyah tonlarda yoğunlaştığı için renkli halı kullanımında özgür olabilirsiniz. Ancak, daha eski evlerde kullanılan taş, fayans, kalebodur gibi zemin döşemeleri genelde renkli ve desenli tasarlandığı için, daha sade renkte ve düz halılar seçmek zorunda kalabilirsiniz. Zemin ile kontrast oluşturacak bir halı seçtiğinizde daha şık ve dikkat çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak halı ya da zemin yerine koltuk ve perdelerinizin dikkat çekmesini istiyorsanız, zeminle aynı ya da yakın renklerde halılar kullanıp, halılarınızı daha az görünür hale getirebilirsiniz.

Son olarak, koltuklarınızın döşeme kumaşı ile halınızın üretildiği malzeme arasındaki uyum da dikkat isteyen noktalardan. Örneğin koltuklarınız deriden üretilmişse, ağır yün halılar kullanmak odadaki malzeme ve eşya yoğunluğunu daha arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Genç yatak odası şık tasarımlar oluştuma ipuçları yazımızı keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Salon, oturma odası ve diğer tüm yaşam alanlarında yeteri kadar hareket alanına sahip olmayı isteyen kişiler için köşe koltuk takı...
Devamı
Kaliteli zigon sehpaların farkı nedir? Mobilya mağazalarında, sitelerde, reklamlarda birbirinden farklı markalara ait zigon sehpa ...
Devamı
Orta sehpaların yaşam alanlarında kullanım amacı nedir? Orta sehpalar hangi evlerde, dekorasyonlarda kullanılmalıdır? Eve mükemmel...
Devamı
Salon aydınlatmasının doğru bir dizayn ile oluşturulması sayesinde şık yaşam alanları oluşturulmaktadır. Ancak kimi yaşam alanları...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ