facebook
Genç Yatak Odası Şık Tasarımlar Oluşturma İpuçları

Genç Yatak Odası Şık Tasarımlar Oluşturma İpuçları

Genç odaları, gençlerin en fazla zaman geçirdiği alanlardır. Dinlendikleri, ders çalıştıkları, arkadaşlarını ağırladıkları bu alanların dizayn edilmesi oldukça önem taşımaktadır.

Genç yatak odaları tasarlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Genç odalarının dinlenmek, ders çalışmak için uygun özelliklerde ve gelişimlerini destekleyecek özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Genç odaları tasarlanırken tüm mobilyalar özenle seçilmeli ve kullanacak kişi için uygun özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir.

genç odası takımları oldukça çeşitlidir. Tüm mobilyaların takım olarak tasarlandığı genç  odası takımları ile odalarınızın dekorasyonunu yapabileceğiniz gibi mobilyaları ayrı ayrı seçerek te dekore edebilirsiniz. Genç odası takımı veya ayrı ayrı alacak ta olsanız mobilyaların sizler için uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Genç Odaları İçin Uygun Yatak ve Karyola Seçimi

Genç odaları dizayn edilirken mobilyaların gelişimi destekleyen özelliklerde olmalarına özen gösterilmelidir. Omurga ve bel sağlığının gelişim sağladığı bu kritik dönemde yatak kalitesi oldukça önemlidir. Yatakların bel ve omurga sağlığı için uygun özelliklerde olmasına özen göstermelisiniz. Dekorasyon ve kullanım açısından karyola seçilmesine de dikkat edilmelidir. Eğer depolamanız gereken eşyalar bulunuyorsa bazalı ve sandıklı karyola modellerini tercih edebilirsiniz.

Çalışma Masası Seçimi

Genç yatak odası için ders çalışma masası seçilirken dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır. Gençlerin yoğun ders çalışma dönemlerinde bel, boyun ve omurga sağlıklarının korunması için uygun yükseklikte çalışma masası alınmalıdır. Çalışma masasında oturan kişinin boyu çalışma masası için ne kısa ne de uzun olmalıdır. Ders çalışma sırasında alçak masada veya yüksek masada uzun süre oturmaya bağlı olarak dönemsel ağrılar ve uzun süreli bozukluklara sebep olabilmektedir.

Bazı firmalar yüksekliği ayarlanabilen ders çalışma masaları tasarlamaktadır. Masanın alt kısmındaki aparatın uygun deliklerle sabitlenmesi ile çalışma masasının boyu kişiye uygun şekilde ayarlanabilmektedir.

Yüksekliği ayarlanabilen sandalyeler masanın boyutuna uygun olarak ayarlanabilse de kalça, diz ve ayak bileği eklemi için sıkıntı yaşanmasına sebep olabilmektedir. İmkanınıza göre genç odasında bulunan çalışma masasının boyutunu kullanan kişiye uygun olarak seçmelisiniz.

Çalışma masalarının dekorasyon ve kullanış açısından uygun olması için dolap, raf ve çekmecelerine dikkat edilmelidir. Dekoratif açıdan açık raf sistemleri oldukça hoş görünüm sağlasa da odayı kullanacak kişi rafları düzenli tutmadığı taktirde olumsuz bir görünümde olmasına sebep olacaktır. Eğer çalışma masasında fazla kitap bulunuyorsa kitaplar için yeterli saklama alanı sağlayan dolaplarının olmasına dikkat etmelisiniz. Kişinin ihtiyaçları, istekleri ve odanın dekorasyonuna uygun çalışma masaları seçebilirsiniz.

Gardırop Seçimi

Genç odaları için gardırop seçilirken alanın genişliği, ihtiyaç ve modeli en fazla dikkat edilen unsurlardandır. Gardıropların alanın büyüklüğüne uygun ölçülerde olması gereklidir. Hareket alanını kısıtlamayacak ancak ihtiyaçları yeteri kadar karşılayacak özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı gardıroplar küçük ölçülerde olsalar da ihtiyaçlarınızı karşılayacak raf düzenine sahipken bazı gardıroplar büyük olmalarına rağmen rafları yetersiz gelebilmektedir. Bu nedenle gardıropları seçilirken rafları incelenmeli ve ihtiyaçlarınıza en uygun özellikleri olan gardıroplarını almalısınız.

Genç Odalarının Aydınlatılması

Genç odalarının aydınlatılması son derece önemli olan bir konudur. Ders çalışma ve dinlenme sırasında ortamın uygun şekilde aydınlatılması gereklidir. Ders çalışma sırasında uyku halinin oluşmaması için loş ortamlardan kaçınılmalıdır. Eğer avizenin sağladığı ışık yetersiz geliyorsa çalışma masasının yanında konumlandırılan lambader ile istenen aydınlatma sağlanabilmektedir.  Uyku öncesinde ortamın loş olması uykuya hazırlık için uygun olabilir. Ancak uyku sırasında karanlık ortamın sağlanması sağlık için en uygun olanıdır. Gece uyurken odanın karanlık olmasına özen göstermeli ve gece lambası kullanımından kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Uygun fiyatlı yemek masası sandalyeleri seçimi blogumuzu okumak için tıklayın.

Genç odanıza, tek kişilik bir yatak odası takımı almak istiyor ve tek kişilik yatak odası seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız tek kişilik yatak odası takımı rehberimizi mutlaka incelemelisiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Otizm nedeni tam olarak belli olmayan, genellikle ilk 3 yaşta kendini gösteren etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun iliş...
Devamı
Ev hediyesi önerileri, en çok merak uyandıran ve insanların, seçmekte zorlandıkları konuların başında gelmektedir. Ev hediyesi nas...
Devamı
Ev bitkileri evlerde en fazla salonlarda konumlandırılmaktadır. Balkonlar dışında evlerde kapalı alanlar arasında salonlarda bitki...
Devamı
Estetik, tasarım ve konforun bir arada olması gereken yaşam alanlarımızda köşe koltuk takımlarının oluşturduğu eşsiz konseptlerin ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ